Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wespazjan. Trybun Rzymu

Robert Fabbri

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wespazjan. Trybun Rzymu

Książka „Wespazjan. Trybun Rzymu” jest pierwszą częścią cyklu poświęconego Wespazjanowi, założycielowi dynastii flawijskiej oraz inicjatorowi budowy wspaniałego amfiteatru – Koloseum. Tom pierwszy opowiada o wczesnym okresie życia przyszłego cesarza, jego narodzinach i związaną z nimi przepowiednią; dojrzewaniu oraz wkraczaniu w świat intryg politycznych. Wespazjan ponadto obejmuje stanowisko młodszego trybuna wojskowego i uczestniczy w tłumieniu buntu w podbitej prowincji Tracji. Młody i niedoświadczony ekwita rzucony zostaje w wir walki o przetrwanie oraz losy Imperium. Musi zapobiec wielkiemu spiskowi, który rodzi się na najwyższych szczeblach władzy.

Na początku warto napisać dwa słowa o autorze. Robert Fabbri nie jest zawodowym historykiem (pracował w przemyśle filmowym i telewizyjnym), a swoją pasję do antycznego Rzymu odkrył z czasem. Brak skończonych studiów historycznych wcale nie oznacza, że autor nie jest zdolny napisać dobrą i zgodną z dziejami powieść historyczną. Dowodem tego jest ten tytuł. Naturalnie Robert Fabbri zmuszony jest fantazjować lub domyślać się pewnych sytuacji i wydarzeń. Robi to jednak w sposób rozsądny oraz w oparciu o źródła antyczne i opracowania. Jak sam przyznaje pod koniec książki, pewne elementy celowo dodał do fabuły (np. fanatyczny atak kobiet trackich) wbrew prawdzie historycznej, co jednak nie przekłada się negatywnie na całą powieść, a sama akcja zyskuje na znaczeniu.

Naturalnie głównym bohaterem tej części jak i sześciu pozostałych (docelowo cała powieść ma liczyć 7 tomów) jest Wespazjan. Autor stara się ukazać w sposób interesujący wczesne życie młodego ekwity. Zafascynowany w zarządzaniu gospodarstwem, opieką nad stadem mułów oraz rachunkowości młodzieniec musi ku chwale swojej familii rozpocząć cursus honorum (podobnie jak starszy brat Sabinus, z którym nie ma dobrych relacji). Naturalnie jego pierwszym celem jest odbycie służby wojskowej w legionach, która da mu prawo do tego, by następnie starać się o niższy urząd cywilny w stolicy.

Autor naturalnie ubarwia fabułę, wplątując ledwo 16-letniego Wespazjana i jego brata w rywalizację między Antoniną Młodszą a Sejanem – wszechwładczym prefektem pretorianów. Według mnie autor świetnie ukazuje złożoność relacji oraz konfliktu na dworze rzymskim. Stetryczały i podatny na sugestie cesarz Tyberiusz ulega wpływom Sejana, który chce podstępem wyeliminować kolejnych sukcesorów do tronu i zagarnąć władzę. W ten świat uwikłany zostaje młody i niedoświadczony Wespazjan, który przypadkiem staje się jednym z popleczników Antoni. Na domiar wszystkiego młodzieniec zakochuje się w niewolnicy Antonii, co z jasnych powodów nie ma szans na pomyślne rozwiązanie.

W moim odczuciu pierwszy tom jest naprawdę ciekawą propozycją. Fabułę śledzi się z przyjemnością, tym bardziej, że stopniowo widzimy ewolucję oraz transformację młodego ekwity w prawdziwego mężczyznę. Z przyjemnością poznam dalsze przygody Wespazjana.

Robert Fabbri, Wespazjan. Trybun Rzymu

Robert Fabbri

Wespazjan. Trybun Rzymu

Pierwszy tom cyklu opowiadającego o losach młodego człowieka który mimo skromnego pochodzenia miał się stać jednym z najpotężniejszych cesarzy Rzymu Jego przeznaczeniem była władza nad potęgą Rzymu. 26 rok po narodzinach Chrystusa. Imperium stoi na krawędzi rozpadu Rzym rozpalają polityczne spory a starzejący się cesarz Tyberiusz stopniowo traci władzę. Dla 16-letniego Wespazjana służba w legionach wydaje się wymarzonym początkiem błyskotliwej kariery. Szybko jednak popada w konflikt z Sejanem bezwzględnym prefektem gwardii pretoriańskiej. Zmuszony do ucieczki wraz z wiernym przyjacielem Magnusem wyrusza ze śmiertelnie niebezpieczną misją do Tracji. Unikając zabójców Sejana jako trybun IX Legionu niedoświadczony Wespazjan musi wziąć udział w krwawych bitwach ze zbuntowanymi lokalnymi plemionami. Musi przeżyć żeby odkryć kto stoi za rewoltą… Porywająca powieść historyczna w której dworskie intrygi są równie brutalne jak wyścigi rydwanów a miarowy krok nadciągających legionów i uderzenia włóczni o tarcze poprzedzają bitewny zgiełk i krzyki masakrowanych wrogów Rzymu. Zainteresowanie autora starożytnym Rzymem dobrze oddaje zarówno jakość literacka jak też starannie zbadane historyczne tło fabuły. Bohaterowie wypadają niezwykle przekonująco a śmiertelnie niebezpieczne realia rzymskiej polityki ukazane są z ogromną pieczołowitością. Mike Ashworth Robert Fabbri urodził się w Genewie w 1961 roku. Przez 25 lat pracował w przemyśle filmowym i telewizyjnym na stanowisku asystenta reżysera przy takich produkcjach jak Hornblower Czas patriotów czy Hellraiser. Wespazjan. Trybun Rzymu to jego powieściowy debiut porównywany z powieściami takich mistrzów historycznej prozy jak wydawani przez REBIS Iggulden Sidebottom Stack oraz Scarrow czy Kane. Cykl powieściowy o Wespazjanie ma liczyć siedem części. Planowane są także dodatkowe tomy skupiające się na przyjacielu Wespazjana Magnusie.

Cena: 35,28 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów