Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wespazjan. Trybun Rzymu

Robert Fabbri

Wespazjan, trybun RzymuKsiążka „Wespazjan. Trybun Rzymu” jest pierwszą częścią cyklu poświęconego Wespazjanowi, założycielowi dynastii flawijskiej oraz inicjatorowi budowy wspaniałego amfiteatru – Koloseum. Tom pierwszy opowiada o wczesnym okresie życia przyszłego cesarza, jego narodzinach i związaną z nimi przepowiednią; dojrzewaniu oraz wkraczaniu w świat intryg politycznych. Wespazjan ponadto obejmuje stanowisko młodszego trybuna wojskowego i uczestniczy w tłumieniu buntu w podbitej prowincji Tracji. Młody i niedoświadczony ekwita rzucony zostaje w wir walki o przetrwanie oraz losy Imperium. Musi zapobiec wielkiemu spiskowi, który rodzi się na najwyższych szczeblach władzy.

Na początku warto napisać dwa słowa o autorze. Robert Fabbri nie jest zawodowym historykiem (pracował w przemyśle filmowym i telewizyjnym), a swoją pasję do antycznego Rzymu odkrył z czasem. Brak skończonych studiów historycznych wcale nie oznacza, że autor nie jest zdolny napisać dobrą i zgodną z dziejami powieść historyczną. Dowodem tego jest ten tytuł. Naturalnie Robert Fabbri zmuszony jest fantazjować lub domyślać się pewnych sytuacji i wydarzeń. Robi to jednak w sposób rozsądny oraz w oparciu o źródła antyczne i opracowania. Jak sam przyznaje pod koniec książki, pewne elementy celowo dodał do fabuły (np. fanatyczny atak kobiet trackich) wbrew prawdzie historycznej, co jednak nie przekłada się negatywnie na całą powieść, a sama akcja zyskuje na znaczeniu.

Naturalnie głównym bohaterem tej części jak i sześciu pozostałych (docelowo cała powieść ma liczyć 7 tomów) jest Wespazjan. Autor stara się ukazać w sposób interesujący wczesne życie młodego ekwity. Zafascynowany w zarządzaniu gospodarstwem, opieką nad stadem mułów oraz rachunkowości młodzieniec musi ku chwale swojej familii rozpocząć cursus honorum (podobnie jak starszy brat Sabinus, z którym nie ma dobrych relacji). Naturalnie jego pierwszym celem jest odbycie służby wojskowej w legionach, która da mu prawo do tego, by następnie starać się o niższy urząd cywilny w stolicy.

Autor naturalnie ubarwia fabułę, wplątując ledwo 16-letniego Wespazjana i jego brata w rywalizację między Antoniną Młodszą a Sejanem – wszechwładczym prefektem pretorianów. Według mnie autor świetnie ukazuje złożoność relacji oraz konfliktu na dworze rzymskim. Stetryczały i podatny na sugestie cesarz Tyberiusz ulega wpływom Sejana, który chce podstępem wyeliminować kolejnych sukcesorów do tronu i zagarnąć władzę. W ten świat uwikłany zostaje młody i niedoświadczony Wespazjan, który przypadkiem staje się jednym z popleczników Antoni. Na domiar wszystkiego młodzieniec zakochuje się w niewolnicy Antonii, co z jasnych powodów nie ma szans na pomyślne rozwiązanie.

W moim odczuciu pierwszy tom jest naprawdę ciekawą propozycją. Fabułę śledzi się z przyjemnością, tym bardziej, że stopniowo widzimy ewolucję oraz transformację młodego ekwity w prawdziwego mężczyznę. Z przyjemnością poznam dalsze przygody Wespazjana.

Robert Fabbri, Wespazjan. Trybun Rzymu

Robert Fabbri

Wespazjan. Trybun Rzymu

Pierwszy tom cyklu opowiadającego o losach młodego człowieka który mimo skromnego pochodzenia miał się stać jednym z najpotężniejszych cesarzy Rzymu Jego przeznaczeniem była władza nad potęgą Rzymu. 26 rok po narodzinach Chrystusa. Imperium stoi na krawędzi rozpadu Rzym rozpalają polityczne spory a starzejący się cesarz Tyberiusz stopniowo traci władzę. Dla 16-letniego Wespazjana służba w legionach wydaje się wymarzonym początkiem błyskotliwej kariery. Szybko jednak popada w konflikt z Sejanem bezwzględnym prefektem gwardii pretoriańskiej. Zmuszony do ucieczki wraz z wiernym przyjacielem Magnusem wyrusza ze śmiertelnie niebezpieczną misją do Tracji. Unikając zabójców Sejana jako trybun IX Legionu niedoświadczony Wespazjan musi wziąć udział w krwawych bitwach ze zbuntowanymi lokalnymi plemionami. Musi przeżyć żeby odkryć kto stoi za rewoltą… Porywająca powieść historyczna w której dworskie intrygi są równie brutalne jak wyścigi rydwanów a miarowy krok nadciągających legionów i uderzenia włóczni o tarcze poprzedzają bitewny zgiełk i krzyki masakrowanych wrogów Rzymu. Zainteresowanie autora starożytnym Rzymem dobrze oddaje zarówno jakość literacka jak też starannie zbadane historyczne tło fabuły. Bohaterowie wypadają niezwykle przekonująco a śmiertelnie niebezpieczne realia rzymskiej polityki ukazane są z ogromną pieczołowitością. Mike Ashworth Robert Fabbri urodził się w Genewie w 1961 roku. Przez 25 lat pracował w przemyśle filmowym i telewizyjnym na stanowisku asystenta reżysera przy takich produkcjach jak Hornblower Czas patriotów czy Hellraiser. Wespazjan. Trybun Rzymu to jego powieściowy debiut porównywany z powieściami takich mistrzów historycznej prozy jak wydawani przez REBIS Iggulden Sidebottom Stack oraz Scarrow czy Kane. Cykl powieściowy o Wespazjanie ma liczyć siedem części. Planowane są także dodatkowe tomy skupiające się na przyjacielu Wespazjana Magnusie.

Cena: 31,04 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów