Książka „Ogień na Wschodzie” jest pierwszą pięciotomowej powieści historycznej pt. „Wojownik Rzymu”, w której autor Harry Sidebottom wplata losy zromanizowanego Bryta – Balistę – w wojnę z Sasanidami na Wschodzie. Barbarzyńca zostaje wysłany przez cesarza nad wielką rzekę Eufrat, aby tam umocnić i przygotować fort Arete przed mającą nadejść ogromną armią perską Króla Królów Szapura. W tym czasie Imperium Rzymskie znajduje się w dużym kryzysie: Rzym toczy wojny na wielu granicach; toczą się walki o tron; ma miejsce regres gospodarczy.
Balista jest trzydziestoparoletnim rosłym mężczyzną, który wychował się w Rzymie, jako zakładnik Rzymian. Jako szesnastolatek zabił cesarza Maksymina Traka i od tego czasu duch zamordowanego nawiedza go nocami. Balista u swojego boku ma grupę wiernych niewolników: byłego potężnego gladiatora i ochroniarza Maksymusa, uszczypliwego ale pomocnego Kalgakusa oraz młodego i inteligentnego sekretarza Demetriusza. Ze względu jednak na pochodzenie bohater ma wielu wrogów, w tym dumnego rzymskiego patrycjusza – Acyliusza Gabrio i innych wysoko postawionych żołnierzy. Balista od początku musi budować swoją pozycję i walczyć o zaufanie swoich żołnierzy. Na domiar złego Arete nie może liczyć na duże posiłki, a miasto pełne jest szpiegów i zdrajców. Mimo tych wszystkich przeciwności młody wódz rzymski musi się zmierzyć z potężną armią perską.
Powieść jest napisana niezwykle barwnym i ciekawym językiem, który został dostosowany do naszych czasów. Często występują łacińskie wyrazy, które dodają „smaczku” i atmosfery. Autor starał się odtworzyć mentalność i emocje panujące w tamtych czasach. Każda z postaci jest wyrazista i daje swoją własną wartość do fabuły. Z braku licznych źródeł historycznych tego okresu dziejów autor pozwolił sobie na małą zabawę historią. Wszelkie niejasności albo zmiany tłumaczy w posłowiu, zachęcając czytelników do samodzielnego zgłębiania wiedzy o regionie oraz historii tego okresu.
Autor często także wplata w fabułę różne ciekawostki i opisy historyczne, które ułatwiają zrozumienie wydarzeń i tła akcji.
Umieszczenie barbarzyńskiego dowódcy w centrum wydarzeń nie jest przypadkowe. Z jednej strony autor, jako znakomity historyk, chciał podkreślić złożoność tego wieku w dziejach Imperium Rzymskiego. Bardzo często się zdarzało, że z braku własnych dowódców, sięgano po zromanizowanych barbarzyńców, którzy następnie wysyłani byli na krańce imperium, aby bronić granic państwa. Z drugiej zaś strony ustanowienie Anglosasa głównym bohaterem powieści, miało na celu po prostu zainteresowanie amerykańskich czytelników fabułą.
Pozycja ta jest świetną propozycją dla miłośników historii starożytnej, ale i militariów oraz batalistyki. Opis wielomiesięcznego oblężenia jest przedstawiony niezwykle fachowo i starannie, co podkreśla ogromną wiedzę oraz znajomość tematyki autora. Książkę czyta się z przyjemnością, co zachęca do sięgnięcia po drugi tom powieści.
Harry Sidebottom
Wojownik Rzymu cz. 1. Ogień na wschodzie
Jest rok 225. Cesarstwo rzymskie przeżywa kryzys. Najpotężniejsze niebezpieczeństwo nadciąga ze strony Persji, zagrażając odciętemu od świata przyczółkowi cesarstwa, cytadeli Arete. Obronę dzielnego miasta ma zorganizować wódz o znaczącym imieniu Balista. Barbarzyńca w służbie Rzymu, traktowany z pogardą przez podległych mu patrycjuszowskich dowódców, musi stawić czoło nie tylko armii perskiej, ale też zdrajcom w obrębie murów. W przedstawiony z ogromnym znawstwem opis wielomiesięcznego oblężenia miasta wplata się dramat człowieka do końca wypełniającego samobójczą misję, opowieść o straceńczej odwadze, zdradzie, przede wszystkim jednak. bezpardonowej walce. Harry Sidebottom wykłada historię starożytną na Uniwersytecie Oksfordzkim. Publikacjami na temat antycznego rzemiosła wojennego, sztuki klasycznej i historii kultury Imperium Romanum zdobył międzynarodową renomę. Trylogia „Wojownik Rzymu” to jego debiut powieściowy. Ogień na Wschodzie to pierwsza część trylogii „Wojownik Rzymu”.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum