Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie (Wojskowość)

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: kontakt@imperiumromanum.pl

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: The Cimbrian War 113–101 BC

Nic Fields (Autor), Johnny Shumate (Ilustrator)

Książka "The Cimbrian War 113–101 BC" autorstwa Nica Fieldsa (Autor) i Johnny'ego Shumate'a (Ilustrator) to kolejna angielskojęzyczna pozycja z serii książkowej wydawnictwa Osprey pt: "Kampania". Do rąk Czytelnika trafia bardzo bogato zdobiona ilustracjami książka, poświęcona wojnie Rzymu z Cymbrami i Teutonami w latach 113-101 p.n.e. Autorzy opisują także rozwój kariery wojskowo-politycznej Gajusza Mariusza, który po zwycięstwie nad plemionami przybyłymi z północy zostanie uznany "trzecim założycielem Rzymu".

The Cimbrian War 113–101 BC

Recenzja: Caesar’s Civil War: 49-44 BC

Adrian Goldsworthy

Książka "Caesar's Civil War: 49-44 BC" autorstwa Adriana Goldsworthy'ego to angielskojęzyczna pozycja poświęcona wojnie domowej, która toczyła się w republice rzymskiej w latach 49-44 p.n.e. Książka jest niezwykle pięknie wydana przez Osprey Publishing.

Caesar's Civil War

Recenzja: Powstanie w Judei 66-74 n.e.

Mateusz Byra

Książka "Powstanie w Judei 66-74 n.e." autorstwa Mateusza Dyry to pozycja, jak nazwa wskazuje, traktująca o wojnie żydowskiej, która trwała niemal 10 lat. Rzymianie pierwotnie oddali inicjatywę buntownikom, jednak wraz objęciem dowództwa nad legionami przez Flawiuszów - Wespazjana, a potem Tytusa - sytuacja uległa zmianie i Rzymianie stopniowali stłumili bunt Żydów. Pozycja jest wznowionym wydaniem książki – tym razem wydało ją wydawnictwo Atryda.

Powstanie w Judei 66 74 n.e

Recenzja: Sztuka Wojenna w rzymskiej Europie: 350 – 425

Hugh Elton

Amerykański historyk, pan Hugh Elton, który obecnie pracuje w Kanadzie opublikował już jakiś czas temu, bo w 1996 roku książkę zatytułowaną "Sztuka Wojenna w rzymskiej Europie: 350 - 425", w której to poddał dogłębnej rewizji niektóre z utartych poglądów o armii późnego Cesarstwa Rzymskiego. Jest to nieco rozszerzona wersja jego rozprawy doktorskiej, obronionej w 1994 roku.

Sztuka Wojenna w rzymskiej Europie 350 425

Recenzja: Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich

Adrian Goldsworthy

Książka "Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich" autorstwa Adriana Goldsworthy'ego to pozycja opowiadająca dzieje zmagań Republiki Rzymskiej z Kartaginą. Tzw. wojny punickie po dziś dzień zajmują wielu historyków i pasjonatów, a działania wojenne - zwłaszcza w drugiej wojnie - są bazą informacji dla wojskowych adeptów.

Upadek Kartaginy

Recenzja: Conquering Jerusalem

Stephen Dando-Collins

Książka „Conquering Jerusalem” autorstwa Stephena Dando-Collinsa to pozycja opowiadająca o wojnie żydowskiej w latach 66-73 n.e. Autor postanowił skupić się na wydarzeniach jednego z największych buntów, jakie wybuchły na terenie Imperium Rzymskiego.

Conquering Jerusalem

Recenzja: Kynoskefalaj 197 p.n.e.

Krzysztof Kęciek

Pan Krzysztof Kęciek, historyk starożytnik z naszego kraju, popełnił już jakiś czas temu książkę o bitwie pod Kynoskefalaj z 197 roku przed naszą erą, która to wyszła na światło dzienne w ramach zasłużonej serii "Bitwy Historyczne".

Kynoskefalaj 197 p.n.e

Recenzja: Dacia – The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa

Radu Oltean

Książka "Dacia - The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa" autorstwa Radu Oltean to pozycja angielskojęzyczna, która skupia się na przedstawieniu pierwszej wojny dackiej Trajana w latach 101-102 n.e., bazując na najnowszych wynikach badań archeologicznych i opracowaniach.

Dacia The Roman Wars Volume I Sarmizegetusa

Recenzja: Armia Cezara: Studia nad sztuką wojenną Rzymian w ostatnich dniach republiki

Harry Pratt Judson

Amerykański uczony oraz edukator starszej daty, pan Harry Pratt Judson (1849 - 1927) napisał, wydaną w 1888 roku książkę zatytułowaną "Armia Cezara: Studia nad sztuką wojenną Rzymian w ostatnich dniach republiki". Ta leciwa pozycja jest niekwestionowanym skarbem w bibliotece każdego miłośnika starożytnej wojskowości, gdyż obok przyjemności w czytaniu okazuje się jej lektura być także niemałą przygodą intelektualną.

Armia Cezara. Studia nad sztuką wojenną Rzymian w ostatnich dniach republiki

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów