Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wenus (bogini rzymska)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sandro Botticelli, Narodziny Wenus

Wenus (Venus), nazywana także Wenerą. Bogini miłości, utożsamiana z grecką Afrodytą. Pierwotnie Wenus była italską boginią wiosny, roślinności i warzyw. Była matką Kupidyna, bożka miłości, który przestrzeliwał serca strzałą miłości. Tuż przed założeniem Rzymu miała sanktuarium niedaleko Ardei.

Głównymi atrybutami tej bogini były owoce i kwiaty. Natomiast zwierzętami które jej towarzyszyły były gołębie. W sztuce najczęściej była ukazywana naga lub do połowy obnażona, ale także jako piękna i młoda jadąca rydwanem zaprzężonym w gołębie.

Uważana była za pramatkę rodu julijskiego, zwłaszcza za czasów Juliusza Cezara. Według mitu podała Eneaszowi włócznię, która utkwiła w pniu drzewa w czasie jego walki z italskim bohaterem Turnusem. W niektórych wersjach mitu Eneasz uchodzi za syna Wenus.

Najstarsza świątynia Wenus znajdowała się na Kapitolu.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów