Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Furrinalia

(25 lipca)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Furrinalia
Furrinalia

Furrinalia był to mało znany festiwal ku czci Furriny, rzymskiej bogini o etruskim pochodzeniu. Obecnie trwają spory co do jej kultu i roli jaką pełniła. Tak jak o obchodach święta, jak i o samej bogini wiadomo dziś bardzo mało. Wiadomo jedynie, że Cyceron przyrównywał ją do Furii (choć zapewne jedynie z powodu podobieństwa imienia), a badania etymologiczne zdają się twierdzić, że pierwotnie Furrina była bóstwem kojarzonym z wiosną oraz wodą (za Plutarchem). Często jednak wiązano ją także ze złodziejami (od nazwy furina czyli „złodziej”). Zauważa się także że jej imię mogło pochodzić od łacińskiego słowa furvus lub fuscus,  czyli „ciemny” – co wskazywałoby ją jako boginię ciemności.

Warron wspomina, że dzień Furriny był dniem świętym i wolnym od pracy (feriae publicae dies). Sami Rzymianie nie widzieli za wiele o tym bóstwie. Jeden z kapłanów – flamen Furinalis – był przypisany do jej kultu, który czczono w świętym gaju (lucus) na wzgórzu Janikulum.

Źródła wykorzystane
  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Smith William, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów