Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

I wojna macedońska

(215-206 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Filip V, który zaczął poszukiwać szansy na ostateczne wyparcie Rzymian z półwyspu, znalazł doskonałego sojusznika, Kartaginę. Sytuację dodatkowo zaognił łańcuch porażek rzymskiej armii w II wojnie punickiej oraz jej bezradność na taktykę Hannibala. W wyniku czego Filip V włączył się bezpośrednio do wojny z Rzymem.

Władca Macedonii doskonale zdawał sobie sprawę ze słabości własnej floty, która ustępowała Rzymianom przede wszystkim wyszkoleniem, doświadczeniem oraz liczebnością. W tym celu rozpoczął budowę 100 lembi, lekkich i zwrotnych okrętów wykorzystywanych przez piratów ilirijskich w wojnie z Rzymem. Plan Filipa polegał przede wszystkim na zdobyciu wybrzeża Ilirii, które posłużyło by za bazę wypadową dla jego wojsk do ataku na Italię.

Senat rzymski na wieść o wypowiedzeniu wojny im przez Macedonię w 215 roku p.n.e. zaczął gromadzić dodatkowe siły do walki z wrogiem, co było ogromnym wysiłkiem materialnym oraz ludnościowym. Rzym zaangażowany w walkę w Italii z Kartaginą musiał przetransportować odpowiednie siły do Grecji i Ilirii i rozpocząć nową kampanię wojenną.

Jednak wojna nie obfitowała w wielkie starcia, jakie zazwyczaj towarzyszyły takim kampaniom. Obaj rywale ograniczyli się do najazdów, zasadzek i zdobywania miast. Największe walki toczyli przede wszystkim sojusznicy Rzymu (Liga Etolska, Pergamon) i Macedończycy. W 206 roku p.n.e. praktycznie wszyscy sojusznicy Rzymu zawarli pokój z Macedonią. Jednak główną przyczyną zaprzestania walk był rozejm między Macedonią, a Ligą Etolską, głównym sojusznikiem Rzymu. Zmęczeni walkami Rzymianie postanowili podpisać traktat pokojowy w Fenike.

Falangę typu greckiego tworzyli hoplici ustawieni w 8-16 szeregach jeden za drugim. Gdy zginął hoplita z pierwszego szeregu, na jego miejsce wchodził żołnierz z drugiego. Falanga najczęściej przystępowała do bitwy w szyku zamkniętym, gdzie każdy z hoplitów osłaniał lewą połową swojej tarczy (tzw. hoplonem) swojego towarzysza. Podczas starcia walczyły tylko dwa pierwsze szeregi, pozostali zaś nadawali impet natarciu pchając swych poprzedników do przodu oraz uniemożliwiali im ucieczkę.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Konsekwencje

Na jego mocy Filip V nie mógł podejmować walk ze sprzymierzeńcami Rzymu w Ilirii, a jednocześnie otrzymał on wiele miast zdobytych w czasie wojny. Rzym będący zhańbiony postanowieniami takiego traktatu planował powoli następne działania, które miały się przerodzić w nową wojnę.

Druga wojna macedońska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów