Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

I wojna macedońska

(215-206 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pierwsze starcie antycznych Rzymian z Macedończykami, dowodzonymi przez króla Filipa V. Wojna wynikła z wsparcia Macedończyków dla polityki Hannibala.

Tło historyczne

Filip V, który zaczął poszukiwać szansy na ostateczne wyparcie Rzymian z półwyspu, znalazł doskonałego sojusznika, Kartaginę. Sytuację dodatkowo zaognił łańcuch porażek rzymskiej armii w II wojnie punickiej oraz jej bezradność na taktykę Hannibala. W wyniku czego Filip V włączył się bezpośrednio do wojny z Rzymem.

Władca Macedonii doskonale zdawał sobie sprawę ze słabości własnej floty, która ustępowała Rzymianom przede wszystkim wyszkoleniem, doświadczeniem oraz liczebnością. W tym celu rozpoczął budowę 100 lembi, lekkich i zwrotnych okrętów wykorzystywanych przez piratów ilirijskich w wojnie z Rzymem. Plan Filipa polegał przede wszystkim na zdobyciu wybrzeża Ilirii, które posłużyło by za bazę wypadową dla jego wojsk do ataku na Italię.

Senat rzymski na wieść o wypowiedzeniu wojny im przez Macedonię w 215 roku p.n.e. zaczął gromadzić dodatkowe siły do walki z wrogiem, co było ogromnym wysiłkiem materialnym oraz ludnościowym. Rzym zaangażowany w walkę w Italii z Kartaginą musiał przetransportować odpowiednie siły do Grecji i Ilirii i rozpocząć nową kampanię wojenną.

Jednak wojna nie obfitowała w wielkie starcia, jakie zazwyczaj towarzyszyły takim kampaniom. Obaj rywale ograniczyli się do najazdów, zasadzek i zdobywania miast. Największe walki toczyli przede wszystkim sojusznicy Rzymu (Liga Etolska, Pergamon) i Macedończycy. W 206 roku p.n.e. praktycznie wszyscy sojusznicy Rzymu zawarli pokój z Macedonią. Jednak główną przyczyną zaprzestania walk był rozejm między Macedonią, a Ligą Etolską, głównym sojusznikiem Rzymu. Zmęczeni walkami Rzymianie postanowili podpisać traktat pokojowy w Fenike.

Falangę typu greckiego tworzyli hoplici ustawieni w 8-16 szeregach jeden za drugim. Gdy zginął hoplita z pierwszego szeregu, na jego miejsce wchodził żołnierz z drugiego. Falanga najczęściej przystępowała do bitwy w szyku zamkniętym, gdzie każdy z hoplitów osłaniał lewą połową swojej tarczy (tzw. hoplonem) swojego towarzysza. Podczas starcia walczyły tylko dwa pierwsze szeregi, pozostali zaś nadawali impet natarciu pchając swych poprzedników do przodu oraz uniemożliwiali im ucieczkę.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Konsekwencje

Na jego mocy Filip V nie mógł podejmować walk ze sprzymierzeńcami Rzymu w Ilirii, a jednocześnie otrzymał on wiele miast zdobytych w czasie wojny. Rzym będący zhańbiony postanowieniami takiego traktatu planował powoli następne działania, które miały się przerodzić w nową wojnę.

Druga wojna macedońska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów