Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lorica segmentata

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Termin lorica segmentata po raz pierwszy użyto w XVI wieku. W czasach rzymskich pancerz prawdopodobnie określany był jako lorica laminata.
Hoppersgiftware

Lorica segmentata była to zbroja folgowa, zwana segmentową, złożona z pasów kutego żelaza. Rozpowszechniła się w legionach rzymskich od I do III wieku n.e.

Geneza

Geneza i pochodzenie segmentaty jest trudne do ustalenia z cala pewnością. Istnieje kilka co najmniej teorii m. in. o gladiatorskim rodowodzie segmentaty i nieskuteczności kolczugi (lorica hamata) przed bronią typy pilum, co ujawniło się w czasie starć pomiędzy legionistami podczas wojen domowych u schyłku republiki. Niezależnie od dyskusji na temat powstania segmentaty wydaje się, że było to wymysł typowo rzymski – nie posiadamy jednak na to definitywnego dowodu.

Zbroję segmentową noszono już na początku I wieku n.e., czego dowodem są znalezione egzemplarze lorica segmentata w Kalkriese (zachodnie Niemcy), a które należały do legionistów rzymskich w czasie bitwy w lesie Teutoburskim w roku 9 n.e. Zbroja segmentowa upowszechniła się za rządów Tyberiusza (14-37 n.e.). Była to zbroja wykonana całkowicie z metalu i była popularna zwłaszcza na zachodzie imperium.

Budowa

Pancerz składał się z metalowych (żelazo lub brąz) płytek pokrywających klatkę piersiową, ramiona i plecy oraz z 4 do 7 skórzanych pasów. Odkrycie dwóch zbroi z Corbridge w Wielkiej Brytanii (koło muru Hadriana) w 1964 roku, rzuciło światło na technikę wyrobu tej zbroi. Poszczególne płyty utrzymywał razem od wewnątrz skórzany rzemień. Zarówno z przodu jak i z tyłu, zapinano metalowe pasy. Części zbroi połączone były wewnątrz rzemieniami na nitach, zawiasami, zapięciami sztyftowymi, sprzączkami i haczykami. Jedyną ozdobą były brązowe rozetki na nitkach oraz dekoracyjne wycięcia zawiasowych płytek.

Pod pancerz zakładano tunikę, na którą niekiedy z kolei nakładano kolczugę zbudowaną z dwu odmian żelaznych pierścieni: pełnych oraz otwartych, która dobrze zabezpieczała żołnierza przed cięciami, a niekiedy i pchnięciami.

Uzupełnieniem pancerza był skórzany pas (cingulum militae), owijany kilkakrotnie wokół tułowia, zakończony kilkoma rzemieniami z metalowymi okuciami, które miały na celu ochronę podbrzusza przed cięciami. Zakładali go niżsi oficerowie i żołnierze. Dowódcy nosili jeszcze odpowiadający im stanowi, stosowny pasek (cinctorium). Utrata takiego pasa, stanowiła jedną z kar w wojsku.

Zasadniczo lorica segmentata składała się z czterech części: dwóch naramienników i dwóch osłon tułowia złożonych z folg i wygiętych półkoliście a mocowanych z przodu oraz z tyłu za pomocą rzemieni. Folgi nakładały się z góry na dół, obliczone na ataki jazdy oraz żołnierzy broniących murów.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Rodzaje lorica segmentata

Do dziś zidentyfikowane i sklasyfikowane są na podstawie znalezisk archeologicznych pancerze typu: Corbridge A i B oraz Newstead. Tego rodzaju zbroje zaczęły się pojawiać na pewno już za Tyberiusza. Były to pierwsze płytowe i w pełni funkcjonalne pancerze, pomijając mykeńską zbroję z Dendry (XV wiek p.n.e.).

Typ Corbridge A i B

Obecnie sklasyfikowany, jako pancerz typu A, był powszechnie używany w czasach Klaudiusza i inwazji Wielkiej Brytanii (43 rok n.e.). Pewne elementy znajdywane w miejscach baz zaopatrzeniowych na brytyjskim wybrzeżu sugerują ze w tym tez mniej więcej czasie w użycie wchodziła odmiana typu B. Rekonstrukcja i klasyfikacja tych pancerzy była jedynie możliwa dzięki wspomnianemu odkryciu z 1964 roku w Corbridge (dawniej Corstopitum) w pobliżu wału Hadriana. Znaleziono tam w drewnianej skrzyni ukrytej pod podłogą budynku obydwa typy. Różnica pomiędzy nimi znajduje się w sposobie mocowanie naramienników.

  • Typ Corbridge A posiada naramienniki mocowane do osłon tułowia za pomocą skórzanych pasów i sprzączek.
  • Typ Corbridge B ma naramienniki mocowane hakami do korpusu. Po dwa z przodu i z tylu.

Okucia pancerzy i elementy mocujące (często zdobne) wykonywano zasadniczo z brązu.

Typ Newstead

Kolejnym z zarazem ostatnim w pełni sklasyfikowanym pancerzem jest tzw. Newstead. Jego fragmenty znaleziono w pobliżu dawnego fortu rzymskiego Trimontium (Newstead) na terenie Szkocji. Pozbawiony haków oraz mocowań w postaci sprzączek i skórzanych pasków był ze wszystkich typów najmocniejszy i najbardziej wytrzymały oraz w pełni funkcjonalny. Prawdopodobnie jego przedstawienie pojawia się najczęściej na kolumnie Trajana. Pancerze takie pojawiły się prawdopodobnie ok. 70 – 80 roku n.e. i przetrwały do końca wieku II n.e. Używane coraz rzadziej w wieku III aż do całkowitego wycofania.

Wygląd rozłożonej na czynniki pierwsze lorica segmentata. Rekonstrukcja na podstawie odkryć z grobowca z Corbridge (Anglia).
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Funkcjonalność

Zaletą segmentaty był fakt, że dysponując ówczesnymi narzędziami i materiałami można ją było wykonać w 60 godzin. Był to elastyczny i relatywnie lekki pancerz w porównaniu z kolczugą i zbroją łuskową. Jej waga zależała po grubości użytej blachy. Ocenia się, między innymi na podstawie rozmiarów wykopanych pancerzy w Corbridge, że przeciętny wzrost mieszkańca Italii wynosił w tamtych czasach 160 – 165 cm. W związku z tym masa pancerza wynosiła ok. 6-7 kilogramów.

Pancerz ten jak każdy inny posiadał wady. Źle lub niedbale wykonane mocowanie powodowały niekończące się naprawy. Być może dlatego typ A i B zastąpiła segmentata typu Newstead. Segmentata nie chroniła też dostatecznie podbrzusza oraz pachy, ale te chronione były duża tarczą.

Takie zbroje miały swoje kontynuacje w czasach średniowiecza i renesansu a i później w polskiej wojskowości w czasach Jana III Sobieskiego znalazły swoje naśladownictwo.

Źródła wykorzystane
  • Historia Armii Rzymskiej, Wydawnictwo Hachette, Paryż 1986
  • Stowarzyszenie Pro Antica
  • Simkins Michael, The Roman Army from Caesar to Trajan
  • Warry John, Armie świata antycznego, Warszawa 1995
  • Żygulski Zdzisław, Broń Starożytna

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów