Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Apostoł Saul, zwany…

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Apostoł Paweł
Apostoł Paweł

Apostoł Saul, to naśladowca Jezusa bardziej znany pod imieniem Paweł. W Dziejach Apostolskich 13:9 narracja tekstu przechodzi od semickiego imienia Saul (gr. Σαῦλος, Saulos) do łacińskiego – Paweł (łac. Paulus, gr. Παῦλος, Paulos). Skąd ta nagła zmiana imienia w tekście?

Są dwa wyjaśnienia:

  1. Apostoł będąc na Cyprze, przybrał to imię na cześć prokonsula Sergiusza Pawła. Taką sugestie można znaleźć w komentarzu Hieronima1.
  2. Apostoł w pewnym momencie zrezygnował z semickiego imienia, gdyż w świecie greckojęzycznym brzmienie tego imienia było podobne do obraźliwego wyrażenia. O jakie słowo może chodzić? Być może samo imię Saul (Saulos), które było epitetem pod adresem heter i bakchantek2. Mogło też chodzić o kαῦλος/Παῦλος. Słowo to standardowo oznacza penisa. W podstawowym znaczeniu chodzi o 'łodygę’ [kapusty], która z uwagi na formę, trafnie określa męskie przyrodzenie (u Arystotelesa oznacza też szyjkę macicy). W łacińskiej formie: caulis, które w znaczeniu męskiego narządu używa Celsus (19 razy), Petroniusz, czy Lukrecjusz3.
Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Comment. in ep. ad Philem. 1. H. Dessau (Der Name des Apostels Paulus, Hermes 45 (1910) 347 - 368
  2. K. Stebnicka, Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa, s. 214
  3. Adams James, Seksualizmy łacińskie, s. 48, 105.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów