Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Apostoł Saul, zwany…

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Apostoł Paweł
Apostoł Paweł

Apostoł Saul, to naśladowca Jezusa bardziej znany pod imieniem Paweł. W Dziejach Apostolskich 13:9 narracja tekstu przechodzi od semickiego imienia Saul (gr. Σαῦλος, Saulos) do łacińskiego – Paweł (łac. Paulus, gr. Παῦλος, Paulos). Skąd ta nagła zmiana imienia w tekście?

Są dwa wyjaśnienia:

  1. Apostoł będąc na Cyprze, przybrał to imię na cześć prokonsula Sergiusza Pawła. Taką sugestie można znaleźć w komentarzu Hieronima1.
  2. Apostoł w pewnym momencie zrezygnował z semickiego imienia, gdyż w świecie greckojęzycznym brzmienie tego imienia było podobne do obraźliwego wyrażenia. O jakie słowo może chodzić? Być może samo imię Saul (Saulos), które było epitetem pod adresem heter i bakchantek2. Mogło też chodzić o kαῦλος/Παῦλος. Słowo to standardowo oznacza penisa. W podstawowym znaczeniu chodzi o 'łodygę’ [kapusty], która z uwagi na formę, trafnie określa męskie przyrodzenie (u Arystotelesa oznacza też szyjkę macicy). W łacińskiej formie: caulis, które w znaczeniu męskiego narządu używa Celsus (19 razy), Petroniusz, czy Lukrecjusz3.
Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Comment. in ep. ad Philem. 1. H. Dessau (Der Name des Apostels Paulus, Hermes 45 (1910) 347 - 368
  2. K. Stebnicka, Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa, s. 214
  3. Adams James, Seksualizmy łacińskie, s. 48, 105.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów