Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koń, czy kucharz?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

The Symposion Feast, by Anton von Werner (1877)
The Symposion Feast, by Anton von Werner (1877)

Wartość konia była ogromna, jeśli wziąć pod uwagę komunikację, transport, a przede wszystkim jego militarne zastosowanie w boju. Tradycyjnie starożytni podkreślali niezwykłość Bucefalosa, konia, który długo towarzyszył Aleksandrowi Wielkiemu podczas jego militarnych podbojów.

Także koń Juliusza Cezara był wyjątkowy. Jak podaje Swetoniusz, kształt stóp niemal ludzki, kopyta porozdzielane na kształt palców1.

Ale konia doceniano również w sferze rywalizacji sportowej. Konie greckiego wodza i polityka, Kimona, uhonorowano okazałymi grobowcami tuż przy pomniku wodza. To one trzy razy dały mu zwycięstwo w igrzyskach olimpijskich2.

Jeśli chodzi o finansową wartość, konkurentem dla konia był… kucharz! Rzymianie, uwielbiający przepych i dobry smak, zabiegali o mistrzowskiego znawcę potraw, który potrafiłby zaspokoić ich pragnienia. Do naszych czasów dotrwała kompletna książka kucharska Apicjusza, największego hulaki ze wszystkich smakoszy, jak go określił Pliniusz Starszy3. Pliniusz zanotował interesujący przelicznik wartościujący kucharza wobec konia. Autor pisząc, że niektórzy ganiąc przepych, boleli, że jeden kucharz kosztuje więcej, niż koń. Natomiast teraz jeden kucharz jest wart trzy konie, a jedna ryba [barwena] trzech kucharzy. Wartość mistrza kuchni wystrzeliła mocno w górę, i w końcu koszt kucharza wynosi tyle, ile urządzenie całego triumfu!4.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Swetoniusz, Juliusz 61
  2. Plutarch, Katon Starszy 5
  3. Pliniusz Starszy, Hist. Nat. X:133
  4. Hist. Nat. IX:67, 68

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów