Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pseudo Mariusz

Rzymscy legioniści z czasów Republiki
Rzymscy legioniści z czasów Republiki | Autor: Radu Oltean

W 45 roku p.n.e. w Rzymie pojawił się człowiek podający się za potomka Gajusza Mariusza. Naprawdę najprawdopodobniej nazywał się Amatius i był wyzwoleńcem. Podróżował po Italii i odwiedzał osady założone przez dawnych żołnierzy Mariusza. Zdobył sobie bardzo szybko ich szacunek podając się za potomka zmarłego wodza. Równie szybko zdobył popularność wśród rzymskich rzemieślników.

We wrześniu 45 p.n.e. Amatius spotkał się z Oktawianem. Stało się to w Janikulum, kiedy Oktawian jechał spotkać się z matką po powrocie z Półwyspu Iberyjkskiego. Przyszły cesarz został wtedy otoczony przez tłum na czele którego stał Amatius. Amatius zwrócił się do Oktawiana prosząc go o zaakceptowanie go jako krewnego (Cezar był spowinowacony z Mariuszem), jednak ten uniknął odpowiedzi stwierdzając, że ta decyzja należy tylko do Cezara.

Cezar po powrocie będąc niewątpliwie zaniepokojony rosnącą popularnością Amatiusa wygnał go z Rzymu. „Pseudo Mariusz” powrócił dopiero po śmierci Cezara i szybko zebrał wokół siebie liczną grupę zwolenników. Nawoływał do jak najsurowszego ukarania zabójców Cezara. Oprócz tego przygotował ołtarz ku czci Cezara i zaczął oddawać mu boską cześć. Aby opanować sytuację Marek Antoniusz rozkazał schwytać i zabić Amatiusa, co też się stało. Jego ciało zostało przeciągnięte ulicami Rzymu i wrzucone do Tybru. Oburzony tłum zebrał się na Forum Romanum i zaczął domagać się upamiętnienia swojego przywódcy, jednak został szybko rozpędzony przez ludzi Antoniusza.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Albert Earl Pappano, Pseudo Marius
  • Appian, Wojny Domowe

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów