Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Trajana-Hadriana w Pergamonie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pergamon (dzisiejsza turecka Bergama) to wspaniałe hellenistyczne miasto promieniujące w starożytności swoją kulturą na cały wschód basenu Morza Śródziemnego. Akropol Pergamoński należał to najwspanialszych centrów starożytnego świata. Dziś po najsłynniejszych hellenistycznych zabytkach miasta z czasów Eumenesa II Attalidy potomka diadochów zostało niewiele i w zasadzie można podziwiać jedynie miejsca w których się znajdowały.

Po słynnej Bibliotece Pergamońskiej pozostał jedynie ślad fundamentów, nie ma już w Pergamonie słynnego Ołtarza Zeusa i Ateny, który zbudowano jako wotum za uratowanie miasta przed Galatami. Został zdemontowany i przewieziony do Berlina (oczywiście tam można go dzisiaj podziwiać). Zachował się wykuty w skale wspaniały teatr, co ciekawe zwrócony inaczej niż większość teatrów starożytności, nie w stronę morza, ale lądu.

Dziś najlepiej zachowaną budowlą dzisiejszego Pergamonu jest świątynia Trajana-Hadriana, zbudowana za czasów Hadriana w celu wykonywania kultu cesarskiego. Ponieważ i tu pojawili się w końcu Rzymianie na mocy słynnego testamentu ostatniego władcy Pergamonu Attalosa III, który w 133 roku p.n.e. przekazał je Republice Rzymskiej. Osobiście udało mi się odwiedzić kilka lat temu to miejsce jak widać na zdjęciu nie w pocztówkowym słońcu, ale podczas majowej burzy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów