Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Trajana-Hadriana w Pergamonie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pergamon (dzisiejsza turecka Bergama) to wspaniałe hellenistyczne miasto promieniujące w starożytności swoją kulturą na cały wschód basenu Morza Śródziemnego. Akropol Pergamoński należał to najwspanialszych centrów starożytnego świata. Dziś po najsłynniejszych hellenistycznych zabytkach miasta z czasów Eumenesa II Attalidy potomka diadochów zostało niewiele i w zasadzie można podziwiać jedynie miejsca w których się znajdowały.

Po słynnej Bibliotece Pergamońskiej pozostał jedynie ślad fundamentów, nie ma już w Pergamonie słynnego Ołtarza Zeusa i Ateny, który zbudowano jako wotum za uratowanie miasta przed Galatami. Został zdemontowany i przewieziony do Berlina (oczywiście tam można go dzisiaj podziwiać). Zachował się wykuty w skale wspaniały teatr, co ciekawe zwrócony inaczej niż większość teatrów starożytności, nie w stronę morza, ale lądu.

Dziś najlepiej zachowaną budowlą dzisiejszego Pergamonu jest świątynia Trajana-Hadriana, zbudowana za czasów Hadriana w celu wykonywania kultu cesarskiego. Ponieważ i tu pojawili się w końcu Rzymianie na mocy słynnego testamentu ostatniego władcy Pergamonu Attalosa III, który w 133 roku p.n.e. przekazał je Republice Rzymskiej. Osobiście udało mi się odwiedzić kilka lat temu to miejsce jak widać na zdjęciu nie w pocztówkowym słońcu, ale podczas majowej burzy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów