Pergamon (dzisiejsza turecka Bergama) to wspaniałe hellenistyczne miasto promieniujące w starożytności swoją kulturą na cały wschód basenu Morza Śródziemnego. Akropol Pergamoński należał to najwspanialszych centrów starożytnego świata. Dziś po najsłynniejszych hellenistycznych zabytkach miasta z czasów Eumenesa II Attalidy potomka diadochów zostało niewiele i w zasadzie można podziwiać jedynie miejsca w których się znajdowały.
Po słynnej Bibliotece Pergamońskiej pozostał jedynie ślad fundamentów, nie ma już w Pergamonie słynnego Ołtarza Zeusa i Ateny, który zbudowano jako wotum za uratowanie miasta przed Galatami. Został zdemontowany i przewieziony do Berlina (oczywiście tam można go dzisiaj podziwiać). Zachował się wykuty w skale wspaniały teatr, co ciekawe zwrócony inaczej niż większość teatrów starożytności, nie w stronę morza, ale lądu.
Dziś najlepiej zachowaną budowlą dzisiejszego Pergamonu jest świątynia Trajana-Hadriana, zbudowana za czasów Hadriana w celu wykonywania kultu cesarskiego. Ponieważ i tu pojawili się w końcu Rzymianie na mocy słynnego testamentu ostatniego władcy Pergamonu Attalosa III, który w 133 roku p.n.e. przekazał je Republice Rzymskiej. Osobiście udało mi się odwiedzić kilka lat temu to miejsce jak widać na zdjęciu nie w pocztówkowym słońcu, ale podczas majowej burzy.