Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak ubierali się Rzymianie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jak ubierali się Rzymianie?
Jak ubierali się Rzymianie?

Wyższe warstwy społeczne Rzymu przykładały uwagę do tego jak się ubierały i jaka moda panowała w tym czasie. Rzymskie ubrania dużo zawdzięczały Grekom, jednak należy podkreślić że Rzymianie stworzyli własny styl i krój odzieży (można powiedzieć bardziej wyrafinowany).

Materiały

Większość ubrań była wykonana z wełny lub lnu. Rzymianie zaadoptowali greckie narzędzia do tkania, wprowadzając własną innowację dwuramienne krosno. Rzymianie budowali faktorie tekstylne, a świetne drogi umożliwiały skuteczny handel ubraniami na terenie całego imperium.

Wełniane ubrania wymagały specjalnej uwagi i pielęgnacji, aby się nie skurczyły lub straciły dobrego wyglądu. W tym celu powstawały publiczne pralnie, w których czyszczono, wybielano i prasowano szaty. Do wybielania ubrań służyła uryna., zbierana w miejskich toaletach. W antycznym Rzymie niezwykle popularny był jedwab. Rzymska arystokracja sprowadzała tkaninę na tak dużą skalę, że aż cesarz Tyberiusz zakazał jej noszenia.

Inny materiałem wykorzystywanym w Rzymie była skóra. Rzymianie i Grecy nauczyli się bardzo wyszukanych sposobów garbowania skóry, co umożliwiło im stosowanie materiału m.in. do produkcji butów.

Toga i tunika

Jednym z najbardziej luksusowych ubiorów była toga. Była ona oznaką przynależności do określonej wyższej warstwy społecznej. Wykonana była zwykle z białej wełny. Toga był to szeroki materiał, który był specjalnie owijany wokół ciała mężczyzny. Pod togą zwykle noszono tunikę bez rękawów. Togi nie nosili ani robotnicy, ani niewolnicy. Ci preferowali zwykłą sięgającą kolan tunikę – stąd określano ich terminem tunicati. Niewolnicy często nosili jedynie przepaskę nad biodra – subligaculum.

Dla najbiedniejszych, niewolników i dzieci tunika stanowiła jedyne okrycie. Tunika noszona przez plebs, rzemieślników, kupców i wyrobników często nie miała rękawów. Z reguły była przepasana sznurem, często sczepiona tylko na jednym ramieniu, była okryciem tanim i praktycznym (dwie części materiału zszyte po bokach i na ramionach z otworem na głowę). Kobiety zwykły nosić długie tuniki, które przypominały współczesne suknie.

Buty

Obuwie antycznych Rzymian składało się z kilku typów, gdzie najchętniej noszono sandały (sandalia lub  soleae) lub buty (calcei). Buty były podobne do nam współczesnych, z tą różnicą, że miały podeszwę zrobioną ze skóry, a stopę i łydki okalały skórzane pasy.

Nogi nie były całkowicie zakrywane, w związku z czym pozostawały wolne przestrzenie, które pozwalały nogom oddychać. Na czas deszczowej pogody zakładano buty o nazwie pero, które były wykonane z garbowanej skóry. Noszono także wyższe buty, sięgające połowy łydek – tzw. calcamen. We wczesnym okresie Rzymu noszono buty z zaginającymi się czubkami – calcei repandi. Standardowo buty rzymskie miały jednak zaokrąglone czubki.

Poza wspomnianym wcześniej obuwiem wyróżniano klapki (socci) oraz obuwie teatralne np. cothurnus. Senatorzy rzymscy nosili wykonane z czarnej skóry obuwie (calceus senatorius), które posiadało 4 rzemienia (corrigiae). Podobne były one kształtem do czerwonych na wysokiej podeszwie butów patrycjuszy – calceus mulleus. Kobiety z kolei nosiły caligae muliebres oraz calceoli,  gdzie ten ostatni był małym butem.

Więcej o ubiorze antycznych Rzymian

Źródła wykorzystane
  • Boucher Francois, Historia mody, Warszawa 2003
  • Duda Sebastian, Kiedy człowiek włożył majtki?, "Gazeta Wyborcza", 24 lutego 2014
  • Steele Philip, Clothes and Crafts in Roman Times

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów