Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Artykuły (Ranking 10)

Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

10 rzeczy, które niewiele nas różnią od antycznych Rzymian

Antyczni Rzymianie, ich dorobek, kultura czy język uważane są za fundamenty cywilizacji europejskiej. Jak się jednak okazuje we współczesnych społeczeństwach można zaobserwować niezwykle zaskakujące podobieństwa do „synów Wilczycy” w kwestiach codziennych, prozaicznych, a niekiedy niestety także niezbyt chlubnych. Poniżej lista 10 najciekawszych (moim zdaniem) i mało znanych rzeczy, które niewiele nas różnią od antycznych Rzymian.

Wespazjan

10 niesamowitych zabytków rzymskich, o których mało kto wie

Wielu z nas myśląc o antycznym Rzymie i jego kulturze, bez zastanowienia wymieni słynne rzymskie zabytki, takie jak Panteon, Koloseum, łuki triumfalne, mur Hadriana czy drogę appijską. Do naszych czasów zachowały się jednak także mniej znane zabytki, które zachwycają, ale nie są już tak dobrze znane turystom. Poniżej lista 10 najciekawszych (moim zdaniem) i mało znanych obiektów historycznych związanych z państwem rzymskim.

Wieża Herkulesa

10 miejsc, gdzie możemy zobaczyć wyjątkowe mozaiki rzymskie

Mozaiki cieszyły się bardzo dużą popularnością w Imperium Rzymskim. Z kolorowych, marmurowych (lub kostek szklanych) kwadracików układano na podłogach lub ścianach różnorodne wzory. Do naszych czasów zachowało się wiele przepięknych kompozycji antycznych, które dowodzą kunsztu antycznych rzemieślników. Poniżej 10 miejsc, w których ujrzymy jedne z najpiękniejszych mozaik rzymskich.

Mozaika przedstawiająca Neptuna na swoim morskim rydwanie - znajdująca się w Muzeum Archeologicznym w Sousse

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów