Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Muzea)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Świątynia Jowisza w Heliopolis

Bogaty dobytek architektoniczny starożytnych rzymian znajduje odzwierciedlenie na całym terenie dawnego imperium. Największa kiedykolwiek zbudowana świątynia rzymska znajduje się na terenie dzisiejszego Libanu, w dolinie Bekaa – jest to świątynia Jowisza w Heliopolis (dzisiejszy Baalbek)

Sześć kolumn pozostałych ze świątyni Jowisza

Colonia Ulpia Traiana

W 12 r.n.e nad Renem, w okolicach dzisiejszego Xanten (Niemcy) Rzymianie rozpoczęli budowę pierwszego obozu legionistów. Jego rozwój został wstrzymany w latach 69-70 n.e, kiedy to wybuchła rewolta- miejscowa ludność (Batawowie) sprzeciwiła się rzymskim rządom.

Wizualizacja Colonia Ulpia Traiana

Odrobina „rzymskości” w Muzeum Morskim Malty

Będąc na Malcie i szukając śladów po antycznych Rzymianach możemy przypadkiem dotrzeć do Muzeum Morskiego Malty w Birgu (okolice stolicy – Valetty). Jest to ponoć największe muzeum na wyspie – z ponad 20 tysiącami obiektów. Muzeum ukazuje historię morską wyspy od czasów antycznych po czasy współczesne. Mały fragment wystawy poświęcono także Fenicjanom i Rzymianom.

Odrobina "rzymskości" w Muzeum Morskim Malty

Getty Villa – unikalne antyczne muzeum

Getty Villa jest to jedna z dwóch lokalizacji J. Paul Getty Museum – muzeum sztuki ufundowanego przez magnata naftowego Jean Paula Getty’ego. Getty Villa powstało w roku 1974 w Malibu w aglomeracji Los Angeles (USA) i jest to centrum edukacyjne i muzeum poświęcone kulturze antycznej, zwłaszcza Grecji, Rzymowi i Etrurii. W kolekcji muzeum znajduje się około 44 tysiące antycznych obiektów, datowanych na 6500 p.n.e. do 400 n.e.

Getty Villa - unikalne antyczne muzeum

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów