Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Legendy rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Romulus, zwycięzca Aksona, Jean-Auguste-Dominique Ingres
Romulus, zwycięzca Aksona, Jean-Auguste-Dominique Ingres

Rzymianie, którzy stworzyli pierwszą cywilizację, obejmującą cały świat zachodni, byli świadomymi swoich dokonań. Ponadto pozostawali oni pod wrażeniem bogactwa greckiej mitologii. W istocie prawie całkowicie ją zaadaptowali, identyfikując wiele bóstw italskich z bogami greckiego panteonu.

Podobnie wyglądała sprawa z legendami, które w pewnym stopniu połączone były z wielkimi mitami greckimi. Jednak bardzo wiele mitów budziło opory Rzymian i dlatego też z zasady starali się oni ograniczać typową dla Greków ekstrawagancję. Wspomnieć tu można chociażby o micie greckiego Dionizosa, boga wegetacji, wina i ekstatycznego tańca, który stał się w Rzymie źródłem poważnych trudności.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów