Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Legendy rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Romulus, zwycięzca Aksona, Jean-Auguste-Dominique Ingres
Romulus, zwycięzca Aksona, Jean-Auguste-Dominique Ingres

Rzymianie, którzy stworzyli pierwszą cywilizację, obejmującą cały świat zachodni, byli świadomymi swoich dokonań. Ponadto pozostawali oni pod wrażeniem bogactwa greckiej mitologii. W istocie prawie całkowicie ją zaadaptowali, identyfikując wiele bóstw italskich z bogami greckiego panteonu.

Podobnie wyglądała sprawa z legendami, które w pewnym stopniu połączone były z wielkimi mitami greckimi. Jednak bardzo wiele mitów budziło opory Rzymian i dlatego też z zasady starali się oni ograniczać typową dla Greków ekstrawagancję. Wspomnieć tu można chociażby o micie greckiego Dionizosa, boga wegetacji, wina i ekstatycznego tańca, który stał się w Rzymie źródłem poważnych trudności.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów