Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Miejsca)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Porta Principalis Dextra w Eboracum

Rzymska brama porta Principalis Dextra w Eboracum (obecny York w Anglii), ulokowana na prawo od kwater dowództwa (praetorium). W czasach rzymskich na obecnych terenach miasta znajdował się obóz rzymski. Obecnie w tym miejscu znajduje się też pub „Lamb and lion inn”.

Odnowiona świątynia poświęcona Mitrze

Odnowioną świątynię poświęconą Mitrze można od roku 2018 podziwiać w Parku Archeologicznym Aquincum w dzielnicy Óbuda w Budapeszcie. Odrestaurowana budowla została otwarta po raz pierwszy w dniu przesilenia letniego, a autor miał okazję być pierwszym zwiedzającym w tym miejscu.

Gdzie jest grobowiec Cezara?

Zwiedzając rzymskie Forum wiele osób zwraca uwagę na kwiaty składane w niszy muru świątyni Cezara dla uczczenia jego pamięci. Właśnie tam Cezar miał być skremowany, przez co wiele osób intuicyjnie to miejsce wskazuje jako miejsce jego pochówku. Lecz czy to możliwe, by grób dyktatora tam się znajdował?

Dom Aufidii Valentilli

W lutym 2020 miałem ogromną przyjemność wejścia do jednego z zamkniętych obiektów, które na co dzień nie są udostępniane turystom. O czym mowa? O domus należącej niejakiej Aufidii Valentilli.

Rzymskie miasto Viriconium Cornoviorum

Viriconium Cornoviorum (obecne Wroxeter w zachodniej Anglii) założone zostało jako rzymski fort (castrum) w połowie I wieku n.e., które było bazą wypadową dla legionu XIV Gemina, prowadzącego inwazję w Walii. Miasto rozwinęło się pod koniec I wieku i stało się czwartym co do wielkości miastem w rzymskiej Brytanii.

Insula Ara Coeli – różnica poziomów

Insula Ara Coeli w Rzymie. Zdjęcia zrobione zostały z poziomu współczesnego chodnika; pod ziemią jest zagłębiony wysoki parter i antresola. Zdjęcia świetnie ukazują, jak na przestrzeni wieków, podniósł się poziom gruntu.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów