Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Miejsca)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Żart bogini – Wenus Cloacina

Forum Romanum to miejsce, w którym każdy kamień opowiada jakąś historię. Dzisiaj opowiem o jednym z najbardziej niepozornych reliktów rzymskiej cywilizacji, jakie można znaleźć na Forum – o kapliczce Wenus Cloaciny.

Forum Romanum pozostałości kapliczki Wenus Cloaciny

Ludożercze ryby, dzieła sztuki i kościół – zmienne koleje losu jednego miejsca

Nie wiem jak Was, ale mnie fascynuje odkrywanie ciągłości losów miasta i poszczególnych jego części. Z perspektywy krótkiego ludzkiego istnienia ewolucja miejskiej przestrzeni – jej przebudowy, transformacje czy zmiany funkcji – wydaje się niemal niedostrzegalna. Czasem dopiero gdy powracamy w jakieś miejsce po wielu latach, mówimy „ależ tu się zmieniło!”. Lecz gdy spojrzeć na miasto z perspektywy setek lat, wówczas zmiany, jakim podlega miasto, są znacznie lepiej widoczne.

Orientacyjne usytuowanie rezydencji Wediusza Polliona w Rzymie. Google Maps, zaznaczenie własne

Vicus Caprarius

Czy kiedy spacerujecie po Rzymie, zastanawiacie się, co kryje się pod Waszymi stopami? Czy nie jesteście ciekawi, ile ze starożytnej stolicy Imperium zachowało się w średniowiecznych renesansowych i barokowych murach?

Vicus Caprarius

Villa romana de Las Torres

Na południu Hiszpanii, w Esteponie, znajdują się pozostałości po małym rzymskim ośrodku – Villa romana de Las Torres – który zlokalizowany jest na wybrzeżu, tuż przy wieży latarni morskiej Torre Guadalmansa, z czasów późnośredniowiecznych.

Villa romana de Las Torres

Amfiteatr rzymski w Pompejach

Amfiteatr rzymski w Pompejach powstał w 70 roku p.n.e. i jest najstarszym tego typu obiektem, który przetrwał do naszych czasów. Na górne trybuny prowadziły charakterystyczne, zewnętrznie ulokowane, schody. Amfiteatr pierwotnie był drewniany; później jednak powstała konstrukcja kamienna. Obiekt mierzy 135 na 104 metry.

Amfiteatr rzymski w Pompejach

Białe kury cesarzowej Liwii

Ad Gallinas Albas: dzisiaj niewiele osób kojarzy tę nazwę, ale dwa tysiące lat temu rzecz się miała inaczej. Znana pod nią była miejscowość współcześnie nazywana Prima Porta – nieopodal Rzymu, przy Via Flaminia.

Ad Gallinas Albas

Podziemia starożytnego Neapolis

Współczesny Neapol jest miastem, w którym antyczne zabytki dużo trudniej znaleźć niż w Rzymie, ale to przecież nie znaczy, że ich tam nie ma. Przecież jest to miasto równie stare jak Rzym. Założona przez greckich kolonistów osada miała już miejski charakter w czasie, gdy Rzym był jeszcze niewielką wioską.

Macellum pod Neapolem

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów