Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Miejsca)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Amfiteatr rzymski w Pompejach

Amfiteatr rzymski w Pompejach powstał w 70 roku p.n.e. i jest najstarszym tego typu obiektem, który przetrwał do naszych czasów. Na górne trybuny prowadziły charakterystyczne, zewnętrznie ulokowane, schody. Amfiteatr pierwotnie był drewniany; później jednak powstała konstrukcja kamienna. Obiekt mierzy 135 na 104 metry.

Amfiteatr rzymski w Pompejach

Białe kury cesarzowej Liwii

Ad Gallinas Albas: dzisiaj niewiele osób kojarzy tę nazwę, ale dwa tysiące lat temu rzecz się miała inaczej. Znana pod nią była miejscowość współcześnie nazywana Prima Porta – nieopodal Rzymu, przy Via Flaminia.

Ad Gallinas Albas

Podziemia starożytnego Neapolis

Współczesny Neapol jest miastem, w którym antyczne zabytki dużo trudniej znaleźć niż w Rzymie, ale to przecież nie znaczy, że ich tam nie ma. Przecież jest to miasto równie stare jak Rzym. Założona przez greckich kolonistów osada miała już miejski charakter w czasie, gdy Rzym był jeszcze niewielką wioską.

Macellum pod Neapolem

Willa Agryppy nad Tybrem

W 1880 roku podczas budowy nabrzeży Tybru w okolicach Villa Farnesina na Zatybrzu dokonano bardzo ciekawego odkrycia: odkopano duże fragmenty luksusowej rezydencji z czasów panowania cesarza Augusta. To fascynująca budowla: zrywająca z typowym układem architektonicznym rzymskiej „domus” (i z jej kanoniczną sekwencją pomieszczeń: westybul-atrium-tablinum-perystyl), przypominająca bardziej wytworne podmiejskie wille rzymskich patrycjuszy. Jej usytuowanie nad samym brzegiem Tybru musiało być urzekające.

Fresk z willi Agryppy

Pracownia cesarza Augusta

Zawsze fascynuje mnie możliwość „dotknięcia” elementów rzeczywistości, które 2000 lat temu towarzyszyły bohaterom moich powieści. Rzymski historyk Swetoniusz pisze o Oktawianie Auguście: „Miał ponadto na pięterku oddzielny pokoik, który nazywał „Syrakuzami”, a z grecka swą „pracownią naukową”, jeśli chciał wykonać coś na osobności lub bez przeszkody”1.

Pracownia cesarza Augusta

Mury punickie w Kartagenie

W Kartagenie (południowo-wschodnia Hiszpania) znajdują się pozostałości po murach punickich w Kartagenie, które datowane są na III wiek p.n.e. Naukowcy natrafili na ślady po ogniu, co dowodzi że rzeczywiście miała miejsce tu bitwa i zapewne grabież.

Mury punickie w Kartagenie

Rzymski kamieniołom w Kartagenie

Rzymski kamieniołom piaskowca w Kartagenie (południe Hiszpanii), który był intensywnie wykorzystywany od III p.n.e. do połowy XX wieku. Miejsce to posiada status miejsce historycznego.

Rzymski kamieniołom w Kartagenie

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów