Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Miejsca)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Mury punickie w Kartagenie

W Kartagenie (południowo-wschodnia Hiszpania) znajdują się pozostałości po murach punickich w Kartagenie, które datowane są na III wiek p.n.e. Naukowcy natrafili na ślady po ogniu, co dowodzi że rzeczywiście miała miejsce tu bitwa i zapewne grabież.

Mury punickie w Kartagenie

Rzymski kamieniołom w Kartagenie

Rzymski kamieniołom piaskowca w Kartagenie (południe Hiszpanii), który był intensywnie wykorzystywany od III p.n.e. do połowy XX wieku. Miejsce to posiada status miejsce historycznego.

Rzymski kamieniołom w Kartagenie

Cramond Fort

Cramond Fort to pozostałości po jednym z nielicznych kamiennych rzymskich fortów na Wale Antonina. Położony jest w północno-zachodniej dzielnicy Edynburga, nieopodal rzeki Almond River, w bliskiej odległości zatoki Firth of Forth (Morze Północne).

Fundamenty stajni w Cramond Fort

Najdalej wysunięta część Imperium Rzymskiego

Po usłyszeniu hasła „najdalsza część Imperium rzymskiego” większość z nas pomyśli zapewne o dzikiej Brytanii lub zdobytej na moment przez Trajana Mezopotamii. Jednak współczesne odkrycia pokazały, że prawda może być inna i bardzo zaskakująca. Mowa tu o rzymskim garnizonie na niepozornych arabskich wyspach – ponad 3900 km od samego Rzymu.

Wyspy Farasan

Akwedukt Delikkemer

Zachowane pozostałości po akwedukcie rzymskim w antycznym nadmorskim mieście Patara (południowo-zachodnia Turcja). Wodociąg określany jest także jako akwedukt Delikkemer.

Akwedukt Delikkemer

Rzymski most w Meridzie

Zachowany rzymski most (Puente Romano) w Meridzie, nad rzeką Guadiana, w Hiszpanii. Obiekt został zbudowany w I wieku n.e., został zbudowany nad rzeką Guadiana w I wieku. W ciągu kolejnych wieków był przebudowywany lub odrestaurowywany; zachował jednak swój pierwotny wygląd. Most po dziś dzień wykorzystywany jest przez pieszych.

Rzymski most w Meridzie

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów