Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Miejsca)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Resti di Villa Romana w Palermo

W ogrodzie Villa Bonanno, w centrum Palermo (stolica Sycylii; antyczne Panormus), znajdują się pozostałości rzymskiej willi (Resti di Villa Romana) lub nawet dwóch – jak udało mi się doczytać. Niestety miejsce jest ogrodzone i nie ma więcej informacji o miejscu. Zza ogrodzenia można dostrzec dobrze zachowane mozaiki podłogowe.

Resti di Villa Romana w Palermo

Rzymska droga w Marsali

W parku archeologicznym Lilybaeum (Marsala, zachodnia Sycylia) znajdują się pozostałości po rzymskiej drodze, która jako cardo przecinała miasto z północy na południe.

Rzymska droga w Marsali

Rzymska willa w Marsali

W północnej części parku archeologicznego Lilybaeum (Marsala, zachodnia Sycylia) znajdują się pozostałości po dużej rzymskiej willi. Budowla powstała na gruzach starszych obiektów i nie wykluczone, że willa powstać mogła po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło region w roku 365 n.e.

Rzymska willa w Marsali

Świątynia Dioskurów w Agrigento

Świątynia Dioskurów (Kastora i Polluksa) w Agrigento powstała w połowie V wieku p.n.e. Zachowane cztery kolumny dowodzą, że wykonane zostały w porządku doryckim. Budowla posiadała z dwóch stron po sześć kolumn; z pozostałych dwóch po trzynaście.

Świątynia Dioskurów w Agrigento

Rzymskie termy w Marsali

W północno-zachodniej części parku archeologicznego Lilybaeum znajdują się pozostałości po rzymskich termach z III-II wieku p.n.e. Archeolodzy natrafili także na ślady po starszej budowli defensywnej, na której nabudowano łaźnie.

Rzymskie termy w Marsali

Świątynia Concordii w Agrigento

Świątynia Concordii („Zgody”) swoją nazwę zawdzięcza łacińskiej inskrypcji, która zachowała się w okolicach budowli i głosiła „harmonię mieszkańców Agrigentum”. Kolumny świątyni wykonane zostały w porządku doryckim i datowane są na V wiek p.n.e. Z przodu i tyłu budowli znajduje się sześć kolumn; po trzynaście z każdego z boków. Świątynia znajduje się w tzw. Dolinie Świątyń w centralnej części Sycylii, w Agrigento (rzymskie Agrigentum, greckie Akragas).

Świątynia Concordii w Agrigento

Świątynia Junony Łacińskiej w Agrigento

Świątynia antyczna, którą mylnie przypisywano Junonie (stąd też nazwa Świątynia Junony Łacińskiej – Juno Lacinia), ze względu na zachowaną łacińską inskrypcję. Obiekt powstał na naturalnym podwyższeniu i datowany jest na połowę V wieku p.n.e. Jest to budowla grecka. Świątynia znajduje się w tzw. Dolinie Świątyń w centralnej części Sycylii, w Agrigento (rzymskie Agrigentum, greckie Akragas).

Świątynia Junony Łacińskiej w Agrigento

Villa Romana di Patti na Sycylii

Willa rzymska tzw. Villa Romana di Patti znajduje się na północnym wybrzeżu Sycylii. Zachowane rozległe pozostałości budowli dowodzą, że była to luksusowa willa z latyfundium.

Villa Romana di Patti na Sycylii

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów