Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zarobki starożytnych Rzymian

Społeczeństwo rzymskie było bardzo zróżnicowane. Jedni opływali w bogactwie, a inni liczyli każdy zarobiony pieniądz. Warto przedstawić jak przedstawiały się zarobki w starożytnym Rzymie.

Legionista, przy wstąpieniu do armii otrzymywał jednorazową premię w wysokości: 75 denarów, czyli 300 sestercji, a jego roczny zarobek wynosił około 225 denarów, co na dzień oscylowało na około 2, 5 sestercji.
Dowodzący w pierwszej kohorcie I centurią primus pilus lub primipilus otrzymywał minimalnie 4.500 denarów rocznie, czyli 18.000 sestercji, co daje stawkę dzienną na wysokości 50 sestercji. Na koniec służby otrzymywał on jako „pożegnalne”, dodatkowe 150.000 denarów, czyli 600.000 sestercji, co było dużą kwotą.

Dzienny zarobek zwykłego pracownika (mercennarius lub operarius) oscylował na poziomie 1 denara, czyli 4 sestercji, choć od II połowy I wieku p.n.e. pensja nieco wzrosła. Roczna pensja pracownika w kopalni srebra mieściła się w granicach od 140 do 210 denarach, czyli od 560 do 840 sestercji.
Warto jeszcze wspomnieć, iż dobry dżokej za wygranie wyścigu mógł zgarnąć pokaźną sumę 50.000 sestercji.
Wyszczególnione możliwości zarobkowe przedstawiłem w poniższej tabeli.

Zarobki (w denarach)

pracownik na roli

25

murarz

50

układacz mozaik

60

stolarz

50

malarz fresków

150

piekarz

50

pastuch

20

opiekun mułów

25

sprzątacz kloak

25

fryzjer (za klienta)

2

Krawiec (za szatę)

50

nauczyciel zwykłej szkoły (za ucznia miesięcznie)

50

nauczyciel w wyższych szkołach (za ucznia miesięcznie)

250

szewc (za sandały)

100

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów