Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Królowie)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Tullus Hostiliusz

(? - 642 p.n.e.)

Tullus Hostiliusz był trzecim królem Rzymu. Panował w latach 673-642 p.n.e. Tullus był wojowniczo nastawionym władcą.

Tullus Hostiliusz

Serwiusz Tuliusz

(? - 534 p.n.e.)

Serwiusz Tuliusz (Servius Tullius) był szóstym, według tradycji rzymskiej, królem Rzymu. Był następcą Tarkwiniusza Starego i panował w latach 578-534 p.n.e. Miał pochodzenie etruskie podobnie jak poprzednik. Jego córka Tulia Starsza była żoną Tarkwiniusza Pysznego, ostatniego króla Rzymu.

Serwiusz Tulliusz

Tarkwiniusz Stary

(? - 578 p.n.e.)

Tarkwiniusz Stary był piątym królem Rzymu. Panował w latach 617-578 p.n.e. Zgodnie z przekazem Liwiusza miał pochodzenie etruskie.

Tarkwiniusz Stary

Ankus Marcjusz

(ok. 677 - 617 p.n.e.)

Ankus Marcjusz był według tradycji czwartym królem Rzymu. Rzymscy historycy przekazali Ankusa, jako jednego z najlepszych władców Rzymu.

Ankus Marcjusz

Tarkwiniusz Pyszny

(VI wiek - 496 p.n.e.)

Tarkwiniusz Pyszny był według przyjętej tradycji siódmym i ostatnim królem rzymskim. Jego tyrańskie rządy doprowadziły ostatecznie do obalenia monarchii.

Tarkwiniusz Pyszny

Numa Pompiliusz

(753 - 673 p.n.e.)

Numa Pompiliusz był drugim legendarnym królem Rzymu. Sabińczyk, religijny prawodawca, łagodził obyczaje, uchwalił liczne prawa, organizator życia religijnego.

Numa Pompiliusz

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów