Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Artefakt)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Antyczny stadion w Afrodyzji

Antyczny stadion w Afrodyzji (południowo-zachodnia Turcja), który zachował się w bardzo dobrym stanie. Obiekt mógł pomieścić około 30 tysięcy widzów i powstał pod koniec I wieku n.e.

Antyczny stadion w Afrodyzji

Wiktoriaty rzymskie

Wiktoriaty rzymskie datowane na II-I wiek p.n.e. Monety odkryto w Murcji. Obecnie znajdują się na ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Murcji.

Wiktoriaty rzymskie

Falcata – broń iberyjska

Falcata, czyli broń iberyjska, którą wykorzystywano między innymi w czasie II wojny punickiej. Wojska kartagińskie, rekrutujące wojowników z Półwyspu Iberyjskiego, posiadały na stanie tego typu uzbrojenie. Obiekt znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Murcji (południowa Hiszpania).

Falcata

Napis wyryty na ścianie rzymskiego Domu Wettiuszów

Napis wyryty na ścianie rzymskiego Domu Wettiuszów w Pompejach. Graffiti znajduje się na lewej ścianie w holu wejściowym. Napis głosi: EUTYHIS GRECA ASSIBUS II MORIBUS BELLIS, czyli „Greczynka Eutychis, grzeczna za dwa asy”. Nie jest jasne, czy Eutychis była niewolnicą z domu oferującą usługi miłosne, czy miejscową prostytutką.

Napis wyryty na ścianie rzymskiego Domu Wettiuszów

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów