Potężny lew na rzymskiej mozaice
Potężny lew na rzymskiej mozaice. Obiekt został znaleziony w Salakcie, w Tunezji. Datowany na III wiek n.e.; obecnie wystawiony w Muzeum Archeologicznym Salakta.
Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.
Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.
Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.
Potężny lew na rzymskiej mozaice. Obiekt został znaleziony w Salakcie, w Tunezji. Datowany na III wiek n.e.; obecnie wystawiony w Muzeum Archeologicznym Salakta.
Mozaika rzymska ukazująca tygrysicę i jej młode. Obiekt datowany jest na IV wiek n.e. i odnaleziony został zapewne na terenie Italii. Obecnie obiekt znajduje się w kolekcji Cleveland Museum of Art w USA.
Rzymski nagrobek Tyberiusza Juliusza Abdesa Pantery, żołnierza o pochodzeniu semickim, który był łucznikiem oraz chorążym w I kohorcie Sagittariorum.
Rzymska waga, wykonana z brązu. Datowana na I-II wiek n.e. Obiekt został znaleziony we wsi Hrtkovci, w północnej Serbii.
Rzeźba przedstawiająca Rzymianina trzymającego popiersia swoich przodków, czyli tzw. „statua Barberini”, to jeden z głównych przykładów mistrzostwa rzymskiej rzeźby portretowej okresu starożytnego. Powstała za panowania cesarza Oktawiana Augusta, ale jej forma nie jest jednolita, ponieważ pokazuje przemiany stylistyczne portretu rzymskiego drugiej polowy I w. p.n.e. i składa się z elementów powstających etapami.
Tales z Miletu na mozaice rzymskiej z III wieku n.e. Obiekt znajduje się w Muzeum Narodowym w Bejrucie (Liban).
Tzw. „Tablica z Lyonu” jest to zachowana tablica z brązu, na której zapisano słowa przemowy, jaką wygłosił cesarz Klaudiusz (41-54 n.e.) przed senatem w Rzymie w roku 48 n.e. Była ona propozycją uznania obywateli rzymskich z dalekiej Galii, za godnych przyjęcia do stanu senatorskiego, po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zamożności.
Starożytne życzenia z obozu legionistów przy murze Hadriana. Tabliczka pochodzi z 100-105 roku n.e. i zawiera życzenia szczęśliwego nowego roku skierowane do Flawiusza Cerialisa, dowódcy IX kohorty Batawian. Autorem jest Hostilisz Flavianus.
Rzymski fresk młodej kobiety z Serbii, który datowany jest na IV wiek n.e. Obiekt pochodzi z pogańskiego grobu, który został odkryty we wschodniej Serbii – mieście Kostolac (antyczne Viminacium).
Sokrates ukazany na rzymskim fresku. Malowidło datowane jest na II-I wiek p.n.e. i odkryte zostało w Efezie, w pozostałościach atrium jednego z domów rzymskich. Obecnie obiekt znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Efezie (Turcja).