Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Artefakt)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Smok na antycznej mozaice

Antyczna mozaika ukazująca smoka lub potwora morskiego według wyobrażeń Greków. Mozaika datowana jest na IV wiek p.n.e. i odnaleziona została w Kalabrii, na południu Italii. Obecnie obiekt znajduje się w Museo Archelogico di Monasterace w Kalabrii.

Tabliczka z instrukcją dla zmarłego

Na niezwykle ciekawe znaleziska archeolodzy natrafili na przestrzeni lat, na terenie całego obszaru Morza Śródziemnego m.in. Sycylii, południowej Italii, północnej Grecji czy Krecie. Mowa tutaj o tabliczkach z instrukcją dla zmarłych, które miały pomóc duszom w podróży w zaświaty.

Grobowiec rzymskiego legionisty Luciusa Pobliciusa

Grobowiec rzymskiego legionisty Luciusa Pobliciusa, zbudowany między 40 a 50 rokiem n.e. to jeden z najokazalszych eksponatów Römisch Germanisches Museum w Kolonii. Uważa się, że jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu na północ od Alp, a na uwagę zasługują jego bogate zdobienia: reliefy przedstawiające rzymskiego boga Pana i jego kapłanki, a także motywy roślinne. W górnej części grobowca znajduje się rzeźba samego Polbliciusa ubranego w togę – strój świadczący o przynależności do wyższych warstw społecznych.

Nagrobek rzymskiego złotnika

Nagrobek rzymskiego złotnika, niejakiego Publiusza Curtiliusa Agatho. Mężczyzna był wyzwoleńcem i zmarł na początku I wieku n.e. Jego imiona „Publiusz Curtilius” pochodziły od jego byłego właściciela. Jego właściwe imię/przydomek (Agatho) w grece oznacza „dobre”.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów