Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Artefakt)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymska rzeźba ukazująca Lizymacha

Rzymska rzeźba ukazująca Lizymacha, jednego z wodzów Aleksandra Wielkiego. Obiekt datowany na II wiek p.n.e. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Jest to kopia greckiego oryginału.

Rzymska rzeźba ukazująca Lizymacha

Rzeźba rzymska ukazująca Oktawiana Augusta

Rzeźba rzymska ukazująca Oktawiana Augusta. Obiekt jest datowany na II wiek n.e. Jak twierdzą badacze, obiekt w rzeczywistości przedstawiał młodego mężczyznę, jednak później został zaadoptowany, aby przedstawić pierwszego cesarza Rzymu. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Rzeźba rzymska ukazująca Oktawiana Augusta

Relief rzymski ukazujący satyra

Relief rzymski ukazujący satyra, istotę mitologiczną, która miał towarzyszyć Dionizosowi (Bachusowi) w orszaku. Obiekt jest datowany na I wiek p.n.e. i odkryty został w Pompejach. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Relief rzymski ukazujący satyra

Antyczna ręka wotywna z inskrypcją

Antyczna ręka wotywna z inskrypcją na wewnętrznej stronie nadgarstka: „Arabiades i jego brat Germanus suplikant, poświęcają”. Jak twierdzą badacze mężczyźni złożyli obiekt w ofierze Jowiszowi Dolichenusowi w podzięce za opiekę. Syryjskie bóstwo rozpowszechniło się na zachodzie imperium rzymskiego w II-III wieku n.e. i było popularne np. w rzymskiej armii.

Antyczna ręka wotywna z inskrypcją

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów