Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Artefakt)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymska waga

Rzymska waga, wykonana z brązu. Datowana na I-II wiek n.e. Obiekt został znaleziony we wsi Hrtkovci, w północnej Serbii.

Statua Barberini

Rzeźba przedstawiająca Rzymianina trzymającego popiersia swoich przodków, czyli tzw. „statua Barberini”, to jeden z głównych przykładów mistrzostwa rzymskiej rzeźby portretowej okresu starożytnego. Powstała za panowania cesarza Oktawiana Augusta, ale jej forma nie jest jednolita, ponieważ pokazuje przemiany stylistyczne portretu rzymskiego drugiej polowy I w. p.n.e. i składa się z elementów powstających etapami.

Tablica z Lyonu – przemowa Klaudiusza

Tzw. „Tablica z Lyonu” jest to zachowana tablica z brązu, na której zapisano słowa przemowy, jaką wygłosił cesarz Klaudiusz (41-54 n.e.) przed senatem w Rzymie w roku 48 n.e. Była ona propozycją uznania obywateli rzymskich z dalekiej Galii, za godnych przyjęcia do stanu senatorskiego, po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zamożności.

Życzenia z obozu legionistów

Starożytne życzenia z obozu legionistów przy murze Hadriana. Tabliczka pochodzi z 100-105 roku n.e. i zawiera życzenia szczęśliwego nowego roku skierowane do Flawiusza Cerialisa, dowódcy IX kohorty Batawian. Autorem jest Hostilisz Flavianus.

Sokrates na rzymskim fresku

Sokrates ukazany na rzymskim fresku. Malowidło datowane jest na II-I wiek p.n.e. i odkryte zostało w Efezie, w pozostałościach atrium jednego z domów rzymskich. Obecnie obiekt znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Efezie (Turcja).

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów