Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Artefakt)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

W środkowej Italii natrafiono na wykonane z brązu uszy

W środkowej Italii, niedaleko wsi San Casciano dei Bagni odkryto nietypowe znaleziska na terenie byłego etruskiego basenu zasilanego gorącymi źródłami. Wśród odkrytych artefaktów są wykonane z brązu uszy, które antyczni Rzymianie wrzucali – jak twierdzą badacze – aby poprosić bogów o wysłuchanie ich błagań. Wśród znalezisk są także rzeźby ukazujące części ciała, np. fallusa, łono, piersi, nogę czy ramię.

W środkowej Italii natrafiono na wykonane z brązu uszy

Sprzedawca warzyw z Ostii

Relief ukazujący sprzedawcę warzyw (m.in. kapustę, czosnek czy szparagi) z Ostii. Rzymska płaskorzeźba datowana jest na II wiek n.e.. Artefakt znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Ostii (Italia).

Sprzedawca warzyw z Ostii

Rzymska rzeźba ukazująca Seleukosa I Nikatora

Rzymska rzeźba ukazująca Seleukosa I Nikatora, jednego z wodzów (tzw. diadoch) Aleksandra Wielkiego, który po jego śmierci w wyniku toczącej się wojny o podział Imperium, objął w swoje rządy większość ziem i utworzył monarchię Seleucydów. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Rzymska rzeźba ukazująca Seleukosa I Nikatora

Rzymski fresk ukazujący scenę dionizyjską

Rzymski fresk ukazujący scenę dionizyjską. Na malunku widać tańczącą Menadę, towarzyszkę Bachusa (Dionizosa), w pobliżu posągu Priapa, lamparta i satyra. Obiekt odkryto w Casa dei Capitelli w Pompejach. Datowane na I wiek n.e. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Rzymski fresk ukazujący scenę dionizyjską

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów