Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kontakt

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Autorem witryny IMPERIUM ROMANUM jest Jakub Jasiński alias Cosiek. Zachęcam do kontaktu w przypadku pytań, propozycji odnośnie portalu lub innych tematów: kontakt@imperiumromanum.pl.

Celem portalu jego propagowanie wiedzy o historii antycznego Rzymu w Internecie. Aby zwiększyć zasięg, treści są dodatkowo regularnie publikowane na kanałach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram, Wykop, Hejto, Reddit, Quora, Faktopedia. Najnowsze wpisy na stronie można śledzić także za pośrednictwem RSS lub newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę. Zachęcam do zapisywania się do newslettera.

Treści na stronie

Publikacja tekstu z IMPERIUM ROMANUM na stronie internetowej lub w gazecie możliwa jest jedynie za zgodą właściciela portalu i z zastrzeżeniem umieszczenia źródła wraz z odnośnikiem do strony! IMPERIUM ROMANUM (treść i kod strony) jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Kopiowanie materiałów jest możliwe w celach niekomercyjnych.

Treści na portalu publikowane są od 2004 roku. Autorstwo tekstów i zdjęć/grafik powinno być wyraźnie zaznaczone w każdym wpisie. Jeżeli nie ma podanego autora/źródła, domniemuje się, że tekst napisany został przez właściciela portalu. W przypadku, kiedy zdjęcia/grafiki nie posiadają podanego źródła/autora, uznaje się, że te należą do tzw. „domeny publicznej”.

Oczywiście z racji na olbrzymią ilość materiałów, długość istnienia portalu w Internecie oraz fakt, że wiele prac i zdjęć zostało nadesłanych przez Czytelników mogą się pojawiać niedopatrzenia w kwestii autorstwa. W takich sytuacjach gorąco proszę o kontakt. Dodam, że celem właściciela nie jest przywłaszczanie sobie czyjejś treści ani roszczenie sobie żadnych praw do zdjęć/grafik, a jedynie promowanie wiedzy o antycznym Rzymie.

Portal został także wpisany do rejestru dzienników i czasopism, prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rejestrowy pod poz. Pr 20206.

Cel portalu

Tworzenie witryny oraz gromadzenie materiałów o antycznym Rzymie jest moją prawdziwą pasją, którą staram się realizować w wolnym czasie. Staram się rozwijać artykuły, jak i pisać nowe prace. W chwili obecnej w bazie znajduje się ponad 10.000 wpisów. Tworząc stronę marzyłem o stworzeniu kompendium wiedzy o historii antycznego Rzymu dostępnego dla wszystkich. Strona działa już ponad 15 lat i wiem, że udało mi się to osiągnąć.

Wciąż jednak chcę rozwijać portal, co często wymaga coraz większych nakładów czasu i pieniędzy. Od 2019 strona występuje także w wersji angielskiej, co spowodowało znaczne zwiększenie pracy. Nie ukrywam, że moja pasja przerosła moje oczekiwania i stała się misją – krzewienia wiedzy o kulturze rzymskiej i starożytności.

Z tego też względu zwracam się do wszelkich Czytelników z prośbą o wsparcie. Jeżeli chciałbyś dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju portalu jest na to sposób – więcej tutaj. Wszelkie wpłaty są dobrowolne i w całości przeznaczane na poprawki programistyczne, optymalizacyjne, opłatę serwera lub tłumaczenia. Dziękuję z całego serca!

Oczywiście z racji na fakt, że jestem pasjonatem i nie mam wykształcenia historycznego mogą zdarzyć się błędy merytoryczne. W sytuacji dostrzeżenia błędu bardzo proszę o kontakt mailowy lub zaznaczenie treści i wciśnięcie na klawiaturze CTRL + Enter – w ten sposób możesz szybko wskazać błąd, którym zajmę się najszybciej jak tylko będę mógł :)

Skąd pomysł?

Zaczęło się to jeszcze w czasach gimnazjalnych. Moją największą uwagę na lekcji historii zwróciły rzymskie legiony oraz ich sposób walki. Stopniowo zacząłem zgłębianie wiedzy z zakresu spraw wojskowych starożytnego Rzymu, co z czasem przerodziło się w prawdziwą pasję, nie tylko wojskową. Informacje z Internetu były regularnie uzupełniane o wiedzę książkową.

W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że w polskim Internecie nie ma praktycznie ani jednej strony traktującej tylko i wyłącznie o antycznym Rzymie. Tu zrodziła się idea założenia strony. Początki były trudne, głównie z powodu mojej słabej wiedzy z zakresu HTML i CSS. Nad IMPERIUM ROMANUM pracuję od 2004 roku i oprócz samej treści, udoskonalam także sferę wizualną witryny oraz funkcjonalność portalu.

Historia portalu

Chcesz wesprzeć IMPERIUM ROMANUM?

Gratias ago

W tym miejscu chciałem podziękować osobom, które udzielały mi różnorodnego wsparcia przy inicjatywie IMPERIUM ROMANUM:

 • Mirosław Grudzień
  Za korekty merytoryczne i stylistyczne tekstów oraz podsyłanie ciekawych artykułów związanych z historią antycznego Rzymu.
 • Paweł Fiedorowicz
  Za tłumaczenie treści na język angielski.
 • Alan Bednarczyk
  Za tłumaczenie treści na język angielski.
 • Kimberly Sas
  Za tłumaczenie treści na język angielski.
 • Marcin Bąk
  Za wsparcie i poszerzanie wiedzy na IMPERIUM ROMANUM poprzez publikowanie artykułów o słynnych bitwach starożytnego Rzymu i nie tylko.
 • Grzegorz Konieczny
  Za wsparcie techniczne, optymalizację i dodanie nowych funkcjonalności na portalu.
 • Bartosz Jaklik
  Za ogromne wsparcie merytoryczne portalu pod postacią licznych artykułów wzbogacających treść strony.
 • Michał Jasiński
  Przyjacielowi, za motywację do pracy i wielokrotne podkreślanie, że projekt IMPERIUM ROMANUM jest moim największym osiągnięciem życiowym oraz liczne teksty.
 • Krzysztof Pawlak
  Za pomoc przy sferze marketingowej i innowacyjnej, która była oraz jest nieoceniona.
 • Violetta Fułat – Światowska
  Za wsparcie merytoryczne, liczne prace i artykuły.
 • SKYPROJECT a zwłaszcza Pan Zbigniew Klebba
  Za nieocenioną pomoc przy przerzuceniu portalu na system WORDPRESS, fachową pomoc techniczną i rady co do rozwoju witryny.
 • Mateusz Kuziela
  Za ogromne wsparcie w redagowaniu tekstów publikowanych na łamach IMPERIUM ROMANUM oraz korektę błędów językowych i stylistycznych.
 • Iza Henning
  Za poszerzanie zbioru ciekawostek ze świata antycznego Rzymu i ogólnie bardzo duże wsparcie dla IMPERIUM ROMANUM.
 • Mariusz Poręba
  Za pomoc w uzupełnianiu treści, korekcji oraz rozbudowywaniu ciekawostek ze świata antycznych Rzymian.
 • Gajusz Juliusz Krisbaum
  Za pomoc w korekcie zagadnień, fachowym wsparciu portalu pod postacią licznych artykułów i ogólną aktywność na portalu.
 • Explore
  Dzięki jego licznym artykułom udało się wzbogacić zasoby na IMPERIUM ROMANUM.
 • Cezary Wyszyński (Kakaj) aka Cacaius Rebus Asellio
  Ekspert ds. wojska rzymskiego, dzięki którego pomocy udało się zweryfikować i wzbogacić treść strony w zakresie wojskowości.
 • RAPAXXXI
  Ekspert od wojskowości rzymskiej i wielu innych tematów. Wiele informacji jest właśnie jego zasługą.
 • GRAMMATICVS
  Za wszelką pomoc przy redakcji, poprawianiu i usprawnianiu treści, uzupełnianiu dat i brakujących informacji.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów