Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Politycy i wodzowie)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Kwintus Labienus

(I wiek p.n.e.)

Kwintus Labienus był rzymskim wodzem pod koniec istnienia republiki rzymskiej. Był synem Tytusa Labienusa - wybitnego dowódcy Cezara w trakcie wojen galijskich oraz późniejszego zwolennika Pompejusza w wojnie domowej.

Kwintus Labienus na monecie z roku 40 p.n.e.

Publiusz Wentydiusz Bassus

(I wiek p.n.e.)

Publiusz Wentydiusz Bassus był rzymskim generałem i jednym z podopiecznych Juliusza Cezara. Wygrał kluczowe zwycięstwa przeciwko Partom, które doprowadziły do śmierci kluczowych przywódców.

Publiusz Wentydiusz Bassus

Tyberiusz Semproniusz Grakchus

(162 - 133 p.n.e)

Tyberiusz Semproniusz Grakchus był politykiem rzymskim oraz trybunem ludowym, który w 133 roku p.n.e. podjął się przeprowadzenia istotnych reform na rzecz Republiki Rzymskiej. Po jego śmierci ambitne plany brata kontynuował Gajusz.

Tyberiusz Semproniusz Grakchus

Marek Manliusz Kapitolinus

(? - 384 p.n.e.)

Marek Manliusz Kapitolinus był bohaterem obrony Rzymu przed Galami w 390 p.n.e. Co więcej, pisarze antyczni opisują go jako obrońcę plebejuszy.

Marek Manliusz Kapitolinus

Gnejusz Domicjusz Korbulon

(ok. 7 - 67 n.e.)

Gnejusz Domicjusz Korbulon był rzymskim wodzem. Wsławił się zwycięstwami w Germanii Dolnej oraz w konflikcie Rzymu z Partią o Armenię.

Gnejusz Domicjusz Korbulon

Gajusz Fulwiusz Plautianus

(ok. 150-205 n.e.)

Gajusz Fulwiusz Plautianus był prefektem pretorianów za panowania cesarza Septymiusza Sewera oraz jednym z najpotężniejszych urzędników w historii Rzymu.

Plautianus

Marek Furiusz Kamillus

(ok. 446 – 364 p.n.e.)

Marek Furiusz Kamillus był to dowódca rzymski i reformator. Jego sukcesy na polu bitwy zaowocowały nadaniem mu przydomka - "drugiego założyciela Rzymu".

Marek Furiusz Kamillus

Publiusz Kwinktyliusz Warus

(ok. 46 p.n.e. - wrzesień 9 n.e.)

Publiusz Kwinktyliusz Warus był rzymskim politykiem i dowódcą w czasie panowanie Oktawiana Augusta. Dowodził 3 legionami zniszczonymi w Lesie Teutoburskim.

Pokonany Warus

Gajusz Kasjusz Longinus

(3 października 85 - 3 października 42 p.n.e.)

Gajusz Kasjusz Longinus był rzymskim dowódcą, jednym z zabójców Cezara, później walczył przeciw II triumwiratowi. Jeden z ostatnich obrońców republiki.

Denar z wizerunkiem Kasjusza

Marek Juniusz Brutus

(85 lub 78 - 23 października 42 p.n.e.)

Marek Juniusz Brutus był politykiem i wodzem rzymskim. Zwolennik optymatów. Należał do przywódców spisku przeciwko Cezarowi i był jednym z zabójców.

Marek Juniusz Brutus

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów