Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Półwysep Krymski za Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W rejonie Sewastopola, w starożytności znajdowało się „lenne” handlowe państwo-miasto Chersonez Taurydzki (Chersonesus). Choć Krym nie był prowincją Imperium znajdował się w jego orbicie wpływów. Chersonez założony został przez greckich kolonistów w 528 roku p.n.e. przez kolonię grecką Miletu. Początkowo miał standardowy system demokratycznego rządzenia miastem przez wybieranych urzędników. Podstawą gospodarki było rolnictwo bazujące na okolicznych polach. Na przełomie V/IV wieku p.n.e. powstały pierwsze mury obronne dookoła ówczesnego miasta. W tym też czasie Chersonez z miasta – państwa przekształcił się w stolicę dość dużego państwa obejmującego znaczną część zachodniego Krymu. Od połowy IV wieku p.n.e. miasto szybko ekspanduje i w III wieku p.n.e. osiąga swe maksymalne rozmiary widoczne w przebiegu zachowanych do dziś murów.

W II wieku p.n.e. zagrożenie ze strony Scytów, którzy opanowali większość Krymu, zmusiło Chersonez do prośby o pomoc skierowanej do władcy Pontu króla Mitrydatesa. Doprowadziło to do rozbicia Scytów, ale Chersonez wszedł w skład państwa pontyjskiego, choć zachował wewnętrzną autonomię i samorząd. Po klęsce Mitrydatesa w wojnie z Rzymem, Chersonez stopniowo uzależniał się od Imperium Rzymskiego w I wieku p.n.e. W II wieku n.e. w mieście ustanowiono kontyngent wojsk rzymskich, podobnie jak i w innych miastach południowego Krymu. Rzymianie rozbudowali i unowocześnili fortyfikacje. Pojawienie się wpływów Rzymian na Krymie powoduje nastanie okresu ponownego rozkwitu Chersonezu. U schyłku IV wieku n.e. stepowe obszary środkowego i północnego Krymu opanowują Hunowie, którzy jednak nie zdołali podbić ani Chersonezu ani Bosporu.

Chersonez Taurydzki i inne starożytne kolonie greckie północnego Nadczarnomorza w 450 roku p.n.e.
Autor: MapMaster | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Imperium rzymskie na Krymie utrzymywało swoje wysunięte placówki wojskowe, w celu obserwowania ruchów stepowych koczowników jak i wspierania sojusznika. Rzymianie pojawili się w tym rejonie za panowania Nerona, w wyniku pomocy udzielonej dla Regnum Bosporanum i Chersonezu atakowanego przez scytyjskich barbarzyńców. W rejonie tym odkryto pozostałości po rzymskich fortach z drugiej połowy II i początków III wieku n.e. Stacjonował w nich liczący około 500 żołnierzy oddział wydzielony z I legionu italskiego stacjonującego w twierdzy Novae w Moesi Inferior. W rejonie tym odsłonięto także obiekt podobny do typowej rzymskiej strażnicy granicznej. Był to umocniony rzymski posterunek wojskowy o średnicy około 20 metrów otoczony 3-metrowym murem kamiennym wyposażony w wieżę obserwacyjną wewnątrz.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów