Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie pomniki w Dobkowicach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dzieło Jerzego Jankowskiego
Dzieło Jerzego Jankowskiego.

Dobkowice to mała wieś w województwie podkarpackim. Dlaczego piszę o tym miejscu akurat na stronie o antycznym Rzymie? Za sprawą pięknej pasji Pana Jerzego Jankowskiego. To za sprawą jego pięknych rzymskich rzeźb i elementów spokojne prowincjonalne miejsce stało się znane na całą Polskę.

Jak sam Pan Jerzy mówi:

„Od ponad 10 lat buduję w szkolnym ogrodzie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobkowicach na Podkarpaciu lapidaria (kamienne murki), w których umieszczam płaskorzeźby i rzeźby, tematycznie odnoszące się do starożytnego Rzymu.”

Są to: makiety ( w powiększeniu) monet rzymskich, fragment Kolumny Trajana, maski i fryzy dekoracyjne.

„Z wykształcenia jestem nauczycielem. W szkole pracuję 34 lat, w tym na stanowisku dyrektora szkoły 17 lat. Zajmuję się plastyką, głównie rzeźbą. Pracuję twórczo z dziećmi” – dodaje.

To co z pewnością przykuwa uwagę w dziełach Pana Jerzego to skupienie na detalach oraz ogrom pracy artysty. Rzeźby są piękne i wręcz przypominają obiekty rzymskie. Miłośnicy historii Rzymu z pewnością udając się na Podkarpacie mogą odwiedzić cudowny ogród w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobkowicach.

Poniżej wybrane prace.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcia autorstwa Jerzego Jankowskiego

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów