Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie pomniki w Dobkowicach

Dzieło Jerzego Jankowskiego
Dzieło Jerzego Jankowskiego.

Dobkowice to mała wieś w województwie podkarpackim. Dlaczego piszę o tym miejscu akurat na stronie o antycznym Rzymie? Za sprawą pięknej pasji Pana Jerzego Jankowskiego. To za sprawą jego pięknych rzymskich rzeźb i elementów spokojne prowincjonalne miejsce stało się znane na całą Polskę.

Jak sam Pan Jerzy mówi:

„Od ponad 10 lat buduję w szkolnym ogrodzie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobkowicach na Podkarpaciu lapidaria (kamienne murki), w których umieszczam płaskorzeźby i rzeźby, tematycznie odnoszące się do starożytnego Rzymu.”

Są to: makiety ( w powiększeniu) monet rzymskich, fragment Kolumny Trajana, maski i fryzy dekoracyjne.

„Z wykształcenia jestem nauczycielem. W szkole pracuję 34 lat, w tym na stanowisku dyrektora szkoły 17 lat. Zajmuję się plastyką, głównie rzeźbą. Pracuję twórczo z dziećmi” – dodaje.

To co z pewnością przykuwa uwagę w dziełach Pana Jerzego to skupienie na detalach oraz ogrom pracy artysty. Rzeźby są piękne i wręcz przypominają obiekty rzymskie. Miłośnicy historii Rzymu z pewnością udając się na Podkarpacie mogą odwiedzić cudowny ogród w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobkowicach.

Poniżej wybrane prace.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcia autorstwa Jerzego Jankowskiego

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów