Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Adopcja w świecie rzymskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski nagrobek z wizerunkiem głowy małego dziecka
Rzymski nagrobek z wizerunkiem głowy małego dziecka

W starożytnym Rzymie adopcja (adoptio) polegała na przejęciu pod władzę ojcowską syna lub córki z innej rodziny. Adopcja przeprowadzana była w obecności pretora lub namiestnika. Nie była wymagana zgoda adoptowanego. Powodem przeprowadzania adopcji była najczęściej potrzeba utrzymania ciągłości rodu.

W antycznym Rzymie najczęściej adoptowano chłopców, zwłaszcza w warstwach wyższych, np. senatorskich. Wynikało to głównie z potrzeby zachowania dziedzica oraz faktu, że zdecydowanie więcej kosztowało ojca wydanie córki za mąż (pokaźny posag), niż odwrotnie. Co więcej,  adopcja pozwalała zawiązać sojusze polityczne między rodami, a synowie gwarantowali, że ród mógł wzrosnąć w siłę na rzymskiej scenie politycznej.

Niekiedy zdarzały się przypadki, że w domu wysoko usytuowanej rodziny rzymskiej zrodziło się dużo męskich potomków i decydowano się oddać synów do innej familii. Dobrym przykładem jest bogaty Lucjusz Emiliusz Paullus Macedończyk, który nie wahał się, aby oddać swoich dwóch synów do adopcji: jednego syna otrzymał Korneliusz Scypion Afrykański Młodszy; a drugiego ród Fabia.

Zwyczaj adopcji panował na samych szczytach władzy w cesarstwie rzymskim. Między innymi dynastia Antoninów zasłynęła z tego, że kolejni wybitni cesarze (Trajan, Hadrian, Antoninus Pius, Marek Aureliusz) nie byli rodzonymi synami, a jedynie adoptowanymi.

Prawo do oddania dziecka pod adopcję leżał w rękach paterfamilias. Zwykle był to najstarszy i zdrowy przedstawiciel rodu. Jeśli dziecko przechodziło z domu plebejskiego do patrycjuszowskiego, automatycznie stawało się patrycjuszem; i vice versa. Co więcej, dzieci adoptowane miały w rzymskiej rodzinie takie same prawa, jak wszystkie inne dzieci.

Źródła wykorzystane
  • Murray John, A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, London, 1875
  • Piszczek Zdzisław (red.), Mała encyklopedia kultury antycznej, Warszawa 1983
  • Rozwadowski Władysław, Prawo rzymskie. Zarys wykładu z wyborem źródeł, Poznań 1992

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów