Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Agrypina Młodsza – matka Nerona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Agrypina Młodsza
Agrypina Młodsza | Zdjęcie: MrArifnajafov | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Agrypina Młodsza początkowo była niezwykle adorowana przez swojego syna Nerona. Ten przejął władzę po cesarzu Klaudiuszu, który został otruty potrawą z grzybów w roku 54 n.e., głównie dzięki aktywnym działaniom swojej matki.

Z czasem jednak relacje z synem zaczęły się pogarszać na tle jego pozamałżeńskich przygód miłosnych. Lekceważona Agrypina posunęła się, więc do gróźb względem Nerona – zagroziła mu, że pozbawi go władzy na rzecz prawowitego następcy KlaudiuszaBrytanika. Ostatecznie Nerona do matkobójstwa namówiła jego konkubina Poppea Sabina.

W marcu 59 roku n.e. Neron zaaranżował wypadek na okręcie, którego pokład miał się zawalić na znajdującą się pod spodem Agrypinę i jej świtę. Gdy jednak okazało się, że jego matka zdołała uciec i została bezpiecznie przetransportowana do brzegu przez przepływającą łódź rybacką, Neron wysłał swoich zauszników z rozkazem zasztyletowania jej.

Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzowych Rzymu, Warszawa 1998, s.60

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów