Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Brak wrogów zagrożeniem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski jeździec
Rzymski jeździec

Plutarch wspomina, że większość ówczesnych ludzi twierdziło, że zniszczenie Kartaginy i podbicie Grecji zapewniało Rzymowi bezpieczeństwo i szansę harmonijnego istnienia. Grecki historyk przytacza jednak zdanie rzymskiego polityka, Nazyki, który uważał, że taka sytuacja jest zagrożeniem dla państwowości rzymskiej.

Brak potencjalnego wroga powodował, że Rzym stawał się zbyt pewny siebie i nie był wystarczająco czujny na wszelkie sygnały o zagrożeniu.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Katon Starszy

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów