Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Carnifex – kat w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief rzymski ukazujący rzeźnika przy pracy
Relief rzymski ukazujący rzeźnika przy pracy

W antycznym Rzymie istniał urząd kata publicznego (carnifex), który przeprowadzał egzekucję oraz nadzorował tortury niewolników oraz cudzoziemców.

Carnifex, z racji na swój gorszący zawód, urzędował poza granicami miasta w miejscu określanym jako Sessorium, gdzie też karano niewolników.

Co interesujące, Pompejusz Wielki określany był w latach 50. I wieku p.n.e. adulescentulus carnifex („rzeźnik młodzieży”), z powodu brutalnego rozprawiania się z poplecznikami Mariusza, na polecenie Sulli na początku swojej kariery.

Źródła wykorzystane
  • William Smith, D.C.L., LL.D., A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, John Murray, London, 1875.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów