Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawa rzymska mozaika ukazująca wyścig rydwanów w wykonaniu dzieci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ciekawa rzymska mozaika ukazująca wyścig rydwanów w wykonaniu dzieci
Ciekawa rzymska mozaika ukazująca wyścig rydwanów w wykonaniu dzieci

Ciekawa rzymska mozaika ukazująca wyścig rydwanów w wykonaniu dzieci. Chłopcy prowadzą dwukołowe rydwany zaprzężone w ptaki. Kolory zespołów oznaczone zostały nie tylko przez kolor tunik chłopców, ale i gatunki ptaków: Biali posiadają gęsi, Czerwoni – flamingi; Niebiescy – gallinulę; Zieloni – bażanty.

Ptaki posiadają na szyjach rośliny, które symbolizują dane pory roku; tym sposobem: flamingi posiadają wiązankę z kwiatów, co symbolizuje wiosnę; kłosy na szyjach gęsi odnoszą się do lata; winorośl na szyjach gallinul to jesień; gałązki oliwy na bażantach to zima. Cała kompozycja nawiązuje do zmienności natury i występujących cykli w przyrodzie. Zwycięzcą pościgu został woźnica z zespołu Zielonych, który zwalnia swoje zwierzęta i odbiera palmę zwycięstwa.

Na mozaice poza rywalizującymi woźnicami i ich wozami widać sparsora, który odpowiadał za schładzanie woźnicy i jego zwierząt wodą oraz skraplanie piasku, aby zmniejszyć ilość pyłu.

Mozaika zdobiła rzymską posiadłość Villa Romana del Casale na Sycylii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów