Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawa rzymska mozaika ukazująca wyścig rydwanów w wykonaniu dzieci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ciekawa rzymska mozaika ukazująca wyścig rydwanów w wykonaniu dzieci
Ciekawa rzymska mozaika ukazująca wyścig rydwanów w wykonaniu dzieci

Ciekawa rzymska mozaika ukazująca wyścig rydwanów w wykonaniu dzieci. Chłopcy prowadzą dwukołowe rydwany zaprzężone w ptaki. Kolory zespołów oznaczone zostały nie tylko przez kolor tunik chłopców, ale i gatunki ptaków: Biali posiadają gęsi, Czerwoni – flamingi; Niebiescy – gallinulę; Zieloni – bażanty.

Ptaki posiadają na szyjach rośliny, które symbolizują dane pory roku; tym sposobem: flamingi posiadają wiązankę z kwiatów, co symbolizuje wiosnę; kłosy na szyjach gęsi odnoszą się do lata; winorośl na szyjach gallinul to jesień; gałązki oliwy na bażantach to zima. Cała kompozycja nawiązuje do zmienności natury i występujących cykli w przyrodzie. Zwycięzcą pościgu został woźnica z zespołu Zielonych, który zwalnia swoje zwierzęta i odbiera palmę zwycięstwa.

Na mozaice poza rywalizującymi woźnicami i ich wozami widać sparsora, który odpowiadał za schładzanie woźnicy i jego zwierząt wodą oraz skraplanie piasku, aby zmniejszyć ilość pyłu.

Mozaika zdobiła rzymską posiadłość Villa Romana del Casale na Sycylii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów