Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Corocotta, rozbójnik w Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Corocotta
Corocotta, rozbójnik w Hiszpanii

Corocotta był iberyjskim rozbójnikiem z Kantabrii w Hiszpanii, który w I wieku p.n.e. według Kasjusza Diona, najeżdżał rzymskie terytoria siejąc duże spustoszenie. Szkody jakie wyrządzał były na tyle duże, że Oktawian August miał wyznaczyć za wzięcie go żywcem nagrodę – milion sestercji.

Według Kasjusza (tylko ten historyk wspomina Corocottę) sam poszukiwany miał się stawić przed Augustem po nagrodę. Cesarz, będąc pełnym podziwu dla odwagi mężczyzny, obdarował go nagrodą pieniężną.

Historyk Peter Michael Swan twierdzi, że celem tej zapewne wymyślonej historii było skontrastowanie łagodności Augusta z mściwością Septymiusza Sewera, za którego panowania (przełom II i III wieku n.e.) tworzył właśnie Kasjusz Dion. Podobne zdanie ma naukowiec Thomas Grünewald. Obecnie w środowisku akademickim panuje dyskusja czy Corocotta był bandytą czy może przywódcą lokalnego ruchu oporu. Kasjusz Dion na jego określenie używa greckiego słowa leistes,  które znaczy „bandyta”.

Kantabria była ostatnią częścią na Półwyspie Iberyjskim, która broniła się przed panowaniem Rzymian.
Autor: Tony Rotondas | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LVI, 43, 3

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów