Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Corocotta, rozbójnik w Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Corocotta
Corocotta, rozbójnik w Hiszpanii

Corocotta był iberyjskim rozbójnikiem z Kantabrii w Hiszpanii, który w I wieku p.n.e. według Kasjusza Diona, najeżdżał rzymskie terytoria siejąc duże spustoszenie. Szkody jakie wyrządzał były na tyle duże, że Oktawian August miał wyznaczyć za wzięcie go żywcem nagrodę – milion sesterców.

Według Kasjusza (tylko ten historyk wspomina Corocottę) sam poszukiwany miał się stawić przed Augustem po nagrodę. Cesarz, będąc pełnym podziwu dla odwagi mężczyzny, obdarował go nagrodą pieniężną.

Historyk Peter Michael Swan twierdzi, że celem tej zapewne wymyślonej historii było skontrastowanie łagodności Augusta z mściwością Septymiusza Sewera, za którego panowania (przełom II i III wieku n.e.) tworzył właśnie Kasjusz Dion. Podobne zdanie ma naukowiec Thomas Grünewald. Obecnie w środowisku akademickim panuje dyskusja czy Corocotta był bandytą czy może przywódcą lokalnego ruchu oporu. Kasjusz Dion na jego określenie używa greckiego słowa leistes,  które znaczy „bandyta”.

Kantabria była ostatnią częścią na Półwyspie Iberyjskim, która broniła się przed panowaniem Rzymian.
Autor: Tony Rotondas | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LVI, 43, 3

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów