Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cursus publicus – poczta antycznego Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cursus publicus - poczta antycznego Rzymu
Cursus publicus - poczta antycznego Rzymu

Poczta występowała także w antycznym Rzymie. Nazywała się cursus publicus („droga państw”) i była pocztą państwową, powstałą w wyniku rozwoju terytorialnego Imperium, które wymagało sprawnej komunikacji i administracji. 

Poczta służyła do transportowania listów, paczek, a w późniejszym czasie także ludzi. Dzięki istnieniu dróg zwykłych (w III wieku n.e. wynosiły one około 250-300 tys. km) i utwardzonych (około 80 tys. km), poczta była bardzo szybka, jak na tamte czasy.

Z początku powstały jedynie kursy konne. Wykorzystywane były również statki pływające po Morzu Śródziemnym. Z czasem pojawiły się, głównie za sprawą Oktawiana Augusta, kursy wozowe i wózkowe.

Więcej o poczcie w antycznym Rzymie

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje, obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów