Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cyceron naukowiec

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Cyceron znany jest, jako najsłynniejszy prawnik czasów starożytnych i należy do najwybitniejszych mówców, prawników wszech czasów. Mniej znamy go, jako filozofa oraz, jak byśmy dziś powiedzieli, naukowca świadomego ówczesnych odkryć również w zakresie innych dziedzin wiedzy. Nauki przyrodnicze nazywano w czasach Cycerona fizjologią.

Cycero i jemu współcześni byli świadomi ruchu ciał niebieskich. W dziele „O naturze bogów” Cycero podaje przykład modelu układu ciał niebieskich sporządzonego przez niejakiego Pozydoniusza. Była to „kula, której poszczególne obroty ukazują nam ruchy słońca, księżyca oraz pięciu gwiazd błędnych tak, jak się one każdego dnia i każdej nocy odbywają na niebie”.

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, De natura deorum, str. 13, 122

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów