Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cyceron naukowiec

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Cyceron znany jest, jako najsłynniejszy prawnik czasów starożytnych i należy do najwybitniejszych mówców, prawników wszech czasów. Mniej znamy go, jako filozofa oraz, jak byśmy dziś powiedzieli, naukowca świadomego ówczesnych odkryć również w zakresie innych dziedzin wiedzy. Nauki przyrodnicze nazywano w czasach Cycerona fizjologią.

Cycero i jemu współcześni byli świadomi ruchu ciał niebieskich. W dziele „O naturze bogów” Cycero podaje przykład modelu układu ciał niebieskich sporządzonego przez niejakiego Pozydoniusza. Była to „kula, której poszczególne obroty ukazują nam ruchy słońca, księżyca oraz pięciu gwiazd błędnych tak, jak się one każdego dnia i każdej nocy odbywają na niebie”.

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, De natura deorum, str. 13, 122

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów