Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cyceron żartuje z decyzji Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Dnia 31 grudnia 45 roku p.n.e. zmarł niespodziewanie1 urzędujący konsul Kwintus Fabiusz Maksymus. W jego miejsce – do końca roku, czyli na kilka godzin – Juliusz Cezar mianował Gajusza Kaniniusza Rebilusa. Cyceron żartował z tego powodu: „Rebilus uzyskał tyle, że pytano za czyjego konsulatu został konsulem”.

Pozwolił sobie także na więcej żartów: „Czujnego mamy konsula Kaniniusza, który za swego konsulatu nie zaznał snu”.

Powiedział też: „Dotychczas mieliśmy tylko kapłanów Jowisza, teraz mamy również konsulów jednodniowych”. Dowcip polegał na grze słów: przymiotnik dialis to homonim – wyraz o jednakowym brzmieniu z innym wyrazem, ale znaczący co innego. Kapłan Jowisza do flamen Dialis, a konsul jednodniowy – consul dialis.

Przypisy
  1. Jak wskazuje Pliniusz Starszy śmierć konsula była o tyle zaskakująca, że nie Rzymianin nie wykazywał żadnych symptomów choroby (Historia naturalna, VII.181).
Źródła wykorzystane
  • Makrobiusz, Saturnalia II,.3.6-10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów