Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dekorowane naczynie rzymskie z Brytanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dekorowane naczynie rzymskie z Brytanii
Dekorowane naczynie rzymskie z Brytanii

Dekorowane naczynie rzymskie, które odkryto w 2003 roku we wsi Ilam (środkowa Anglia). Obiekt jest datowany na II wiek n.e. i wykonany jest z brązu.

Tego typu naczynie określano jako trulla. Pierwotnie posiadało uchwyt i pełniło formę małego garnka do gotowania pożywienia lub wody. Co jest interesujące, naczynie posiada inskrypcje, które były wpierw grawerowane, a następnie wypełnione emalią.

Napisy wymieniają kolejne forty rzymskie, stanowiące mur Hadriana: MAIS, COGGABATA, VXELODVNVM, CAMMOGLANNA. Wyczytać możemy także RIGORE VALI AELI DRACONIS, co według badaczy odnosi się do imienia żołnierza – DRACO, a VALI AELI to inna nazwa dla muru Hadriana – „wał Eliusza” (od nazwiska rodowego Hadriana).

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie: Pete Savin

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów