Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dekorowane naczynie rzymskie z Brytanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dekorowane naczynie rzymskie z Brytanii
Dekorowane naczynie rzymskie z Brytanii

Dekorowane naczynie rzymskie, które odkryto w 2003 roku we wsi Ilam (środkowa Anglia). Obiekt jest datowany na II wiek n.e. i wykonany jest z brązu.

Tego typu naczynie określano jako trulla. Pierwotnie posiadało uchwyt i pełniło formę małego garnka do gotowania pożywienia lub wody. Co jest interesujące, naczynie posiada inskrypcje, które były wpierw grawerowane, a następnie wypełnione emalią.

Napisy wymieniają kolejne forty rzymskie, stanowiące mur Hadriana: MAIS, COGGABATA, VXELODVNVM, CAMMOGLANNA. Wyczytać możemy także RIGORE VALI AELI DRACONIS, co według badaczy odnosi się do imienia żołnierza – DRACO, a VALI AELI to inna nazwa dla muru Hadriana – „wał Eliusza” (od nazwiska rodowego Hadriana).

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie: Pete Savin

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów