Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Delfin – przyjaciel rzymskiego chłopca

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Delfin na rzymskiej mozaice
Delfin na rzymskiej mozaice | Zdjęcie: dreamstime.com

Pliniusz Starszy w swoim dziele „Historia naturalna” przedstawia wiele niesamowitych historii o przyjaźni zwierząt i ludzi. W księdze IX przeczytać możemy m.in. o tym, że delfin jest zwierzęciem przyjaznym człowiekowi, a dowodem na to jest przytoczona historia chłopca z biednej rodziny w Bajach.

Następujące wydarzenia miały miejsce w czasie panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Pewnego razu do Jeziora Lukryńskiego w Kampanii wpłynął delfin, który zaprzyjaźnił się z chłopcem, chodzącym do szkoły w Puteoli. Chłopiec nazwał delfina „Perkatkiem” i regularnie go karmił chlebem w południe. Z czasem delfin na tyle ufał chłopcu, że na jego zawołanie potrafił przypłynąć o każdej porze dnia. Doszło do niezwykłej sytuacji, kiedy w końcu delfin zaczął przewozić chłopca na swoim grzbiecie wodą do Puteoli, a także z powrotem.

Nieoczekiwanie, kiedy chłopiec zmarł, delfin przywiązany do swojego przyjaciela przypływał w to samo miejsce i z tęsknoty zmarł. Pliniusz sam twierdzi, że jest to niezwykła historia, jednak poświadczona wieloma źródłami.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, IX.8.25

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów