Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Demonstracja rzymskich kobiet

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Demonstracja rzymskich kobiet
Demonstracja rzymskich kobiet

W 215 roku p.n.e. Republika Rzymska przeżywała potężny kryzys polityczny i gospodarczy. Porażki poniesione z Hannibalem w drugiej wojnie punickiej kosztowały Rzym ogromną ilość istnień ludzkich i pieniędzy. W związku z tym Senat zaczął szukać różnych sposobów na ratowanie państwa.

Jedną z takich decyzji było przegłosowanie prawa zakazującego bogatym Rzymiankom posiadania więcej niż pół uncji złota, noszenia publicznie wielokolorowych ubrań oraz wyjazdów w powozach zaprzężonych w konie na odległość jednej mili od Rzymu i do innych miast – wyjątkiem była podróż w celach religijnych.

Prawo to wynikało z niezadowolenia mężczyzn, którzy widząc, że kiedy ojczyzna potrzebuje wsparcia finansowego, to patrycjuszki obnoszą się swoim bogactwem. Co więcej, dwa lata wcześniej senat nakazał kobietom wspierać pieniężnie wysiłek wojenny, jednak bez większych rezultatów.

Kobiety zademonstrowały swój sprzeciw po wojnie, kiedy to w 195 roku p.n.e. odbyły się dwie demonstracje przeciwko wciąż ważnym ustawom. Kobiety wyszły na ulice, obległy domy senatorów oraz wyrażały żądania wobec wszystkich mężczyzn jakich napotkały w stolicy. Jak podaje Tytus Liwiusz, ostatecznie prawo uderzające w kobiecą fortunę zostało odwołane.

Źródła wykorzystane
  • Thomas R. Martin, Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana, Poznań 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów