Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzieci legionistów w obozie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski bucik dziecięcy
E. Greene/University of Western Ontario

Mimo, że na początku istnienia cesarstwa, rzymscy legioniści oficjalnie nie mogli się żenić, to nie tylko zakładali rodziny, ale też nie trzymali tego zbytnio w tajemnicy. 

W obozie legionowym Vindolanda (północna Anglia) profesor Elizabeth Green w 2013 roku natrafiła na buciki długości 10 cm, dokładnie imitujące styl obuwia dorosłych (ok. 4 tysiące sztuk). Takie buciki zakładano dzieciom tylko podczas oficjalnych uroczystości, parad lub świąt. Legioniści wykorzystywali więc publiczne okazje, by pochwalić się swoim – teoretycznie nielegalnym – potomstwem.

Warto tutaj nadmienić także, że Kaligula jest jednym z tych kilku cesarzy których rzadko znamy z prawdziwego imienia. Germanik jako wódz częściej przebywał w wojskowych obozach niż w domu. Dlatego też żona z synem często towarzyszyli mu w żołnierskim życiu. I tam ku uciesze legionów przebierał małego Gajusza w strój wojskowy i zakładał mu sandały. Narodziło się jego przezwisko: Caligae. Jest to nic innego jak nazwa sandałów które nosili legioniści. możemy to też tłumaczyć jako „bucik”. „Bucik” był traktowany jako maskotka armii.

Źródła wykorzystane
  • Family footwear find shows new side to Roman military, "Phys.org", 21 stycznia 2013
  • Mały bucik Rzymianina, "Historia Focus", 6 maja 2013

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów