Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzieci legionistów w obozie

Rzymski bucik dziecięcy
E. Greene/University of Western Ontario

Mimo, że na początku istnienia cesarstwa, rzymscy legioniści oficjalnie nie mogli się żenić, to nie tylko zakładali rodziny, ale też nie trzymali tego zbytnio w tajemnicy. 

W obozie legionowym Vindolanda (północna Anglia) profesor Elizabeth Green w 2013 roku natrafiła na buciki długości 10 cm, dokładnie imitujące styl obuwia dorosłych (ok. 4 tysiące sztuk). Takie buciki zakładano dzieciom tylko podczas oficjalnych uroczystości, parad lub świąt. Legioniści wykorzystywali więc publiczne okazje, by pochwalić się swoim – teoretycznie nielegalnym – potomstwem.

Warto tutaj nadmienić także, że Kaligula jest jednym z tych kilku cesarzy których rzadko znamy z prawdziwego imienia. Germanik jako wódz częściej przebywał w wojskowych obozach niż w domu. Dlatego też żona z synem często towarzyszyli mu w żołnierskim życiu. I tam ku uciesze legionów przebierał małego Gajusza w strój wojskowy i zakładał mu sandały. Narodziło się jego przezwisko: Caligae. Jest to nic innego jak nazwa sandałów które nosili legioniści. możemy to też tłumaczyć jako „bucik”. „Bucik” był traktowany jako maskotka armii.

Źródła wykorzystane
  • Family footwear find shows new side to Roman military, "Phys.org", 21 stycznia 2013
  • Mały bucik Rzymianina, "Historia Focus", 6 maja 2013

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów