Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzikie zwierzęta i tunele

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Niedźwiedź brunatny
Niedźwiedź brunatny

W trakcie II wojny z Mitrydatesem (73-63 p.n.e.) Rzymianie, na czele z Lukullusem, pomaszerowali nad wybrzeże Morza Czarnego i oblężyli pontyjskie miasto Themyscira1. Według przekazów Appiana z Aleksandrii doszło tam do nieoczekiwanej obrony ze strony mieszkańców.

Rzymianie chcąc szybko sforsować mury twierdzy zdecydowali się wykopać rozległą sieć tuneli pod miastem, omijając masywne mury. Obrońcy widząc, jak sukcesywnie Rzymianie posuwają się naprzód z drążeniem kolejnych tuneli zdecydowali się robić własne podkopki, którymi wpuszczali do tuneli dzikie zwierzęta, w tym niedźwiedzie czy pszczoły. Zwierzęta skutecznie odstraszyły kopiących tunele Rzymian, jednak nie wystarczająco, gdyż finalnie Rzymianie zdobyli miasto.

Przypisy
  1. Miasto uważane było za ojczyznę Amazonek.
Źródła wykorzystane
  • Appian z Aleksandrii, Wojny z Mitrydatesem, 78

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów