Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzikie zwierzęta i tunele

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Niedźwiedź brunatny
Niedźwiedź brunatny

W trakcie II wojny z Mitrydatesem (73-63 p.n.e.) Rzymianie, na czele z Lukullusem, pomaszerowali nad wybrzeże Morza Czarnego i oblężyli pontyjskie miasto Themyscira1. Według przekazów Appiana z Aleksandrii doszło tam do nieoczekiwanej obrony ze strony mieszkańców.

Rzymianie chcąc szybko sforsować mury twierdzy zdecydowali się wykopać rozległą sieć tuneli pod miastem, omijając masywne mury. Obrońcy widząc, jak sukcesywnie Rzymianie posuwają się naprzód z drążeniem kolejnych tuneli zdecydowali się robić własne podkopki, którymi wpuszczali do tuneli dzikie zwierzęta, w tym niedźwiedzie czy pszczoły. Zwierzęta skutecznie odstraszyły kopiących tunele Rzymian, jednak nie wystarczająco, gdyż finalnie Rzymianie zdobyli miasto.

Przypisy
  1. Miasto uważane było za ojczyznę Amazonek.
Źródła wykorzystane
  • Appian z Aleksandrii, Wojny z Mitrydatesem, 78

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów