Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fryksos i Helle na fresku rzymskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fryksos i Helle na fresku rzymskim
Fryksos i Helle na fresku rzymskim

Rzymski fresk ukazujący Fryksosa i Helle. Obiekt datowany na I wiek n.e.; odkryty w Pompejach.

Fryksos i Helle byli dziećmi Atamasa – króla Orchomenos w Beocji – i jego pierwszej żony. Ino, będąca drugą żon, chciała pozbyć się dzieci Atamasa. Na ratunek rodzeństwu przybył skrzydlaty baran o złotym runie, który udał się na wschód. Kiedy przelatywali nad cieśniną oddzielającą Europę od Azji, Helle spadła do morza i zginęła. Na pamiątkę tego zdarzenia Grecy nazwali cieśninę Hellespontem.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów