Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Galen – znawca anatomii ludzkiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Galen
Galen

Galen (Aelius Galenus) rzymski lekarz greckiego pochodzenia, żyjący w II wieku n.e. uważany był w swoich czasach za wielkiego znawcę anatomii ludzkiej. Rzymskie prawo zabraniało dokonywania sekcji zwłok od roku 150 p.n.e.  W związku z tym Galen opierał się jedynie na sekcjach zwierząt (najczęściej małp i świń).

Jego badania prowadzone były na martwych, jak i żywych zwierzętach. Galen uważał swoje wnioski za wiążące także w odniesieniu do ludzi, gdyż uważał że konstrukcja ciała jest podobna. To podejście doprowadziło jednak do wielu mylnych spostrzeżeń.

Wiedza ogólna i autorytet Galena były w tamtych czasach tak duże, że błędy zostały przyjęte i w dużej mierze zaciążyły one na nauce okresu średniowiecza. Między innymi powtarzano za nim, że krew rodzi się z pokarmów w wątrobie, żółć powstaje w śledzionie, natomiast powietrze przechodzi do serca bezpośrednio z płuc.

Co więcej, Galen promował teorię o „humorach” Hipokratesa mówiącej, że ludzkie zachowania i cechy charakteru podyktowane są poziomem płynów ustrojowych:

  • krew – optymista, ekstrawertyk
  • czarna żółć – melancholik, kreatywny, miły i rozważny
  • żółta żółć – choleryk, pełen energii i pasji
  • flegma – flegmatyk,  niezawodny, życzliwy i uczuciowy.

Mimo wszystko Galen prowadząc badania zdobył olbrzymią wiedzę, co dało mu na tamte czasy poważanie i autorytet w dziedzinie medycyny. Galen wspominał między innymi jak opatrywać rany, jakie stosować zioła, jakie rośliny są lekiem na chorobę oraz jakie pożywienie przywróci siły i sprawność rannemu. Sława Galena dotarła nawet na dwór cesarski; cesarz Marek Aureliusz zdecydował się powołać go na stanowisko nadwornego medyka.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów