Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grobowiec rzymskiego legionisty Luciusa Pobliciusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grobowiec Pobliciusa w Römisch Germanisches Museum w Kolonii
Grobowiec Pobliciusa w Römisch Germanisches Museum w Kolonii | Zdjęcie: MrArifnajafov | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license

Grobowiec rzymskiego legionisty Luciusa Pobliciusa, zbudowany między 40 a 50 rokiem n.e. to jeden z najokazalszych eksponatów Römisch Germanisches Museum w Kolonii. Uważa się, że jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu na północ od Alp, a na uwagę zasługują jego bogate zdobienia: reliefy przedstawiające rzymskiego boga Pana i jego kapłanki, a także motywy roślinne. W górnej części grobowca znajduje się rzeźba samego Polbliciusa ubranego w togę – strój świadczący o przynależności do wyższych warstw społecznych.

Niesamowite odkrycie

Obiekt został odnaleziony w niezwykłych okolicznościach. Nieczęsto się zdarza, aby na coś podobnego natknąć się… pod własnym domem. Historia zaczęła się w 1965 roku w południowej części starówki Kolonii, kiedy dwudziestoparoletni bracia Josef i Heinz Gens zeszli do piwnicy, aby sprawdzić stan fundamentów przed planowaną rozbudową ich domu, częściowo zniszczonego podczas Drugiej Wojny Światowej. Badając podłoże, młodzi mężczyźni natrafili najpierw na średniowieczną studnię i elementy ceramiki. Zaintrygowani kopali głębiej, a ich oczom wkrótce ukazał się pierwszy kamienny blok, na którym zobaczyli postać rzymskiego bóstwa Pana. Zawiadomili o swoim odkryciu Römisch Germanisches Museum, jednak nie spotkali się z niczyim zainteresowaniem. Co więcej, zabroniono im kontynuowania wykopalisk.

Młodzieńcza ciekawość jednak zwyciężyła, a do braci dołączyli znajomi. Skompletowana została 7-osobowa ekipa i poszukiwania ruszyły pełną parą. Jako, że Josef Gens studiował budowę maszyn, a w grupie był również student architektury, doskonale przygotowano się do prac pod domem, w którym mieszkali niczego nieświadomi państwo Gens. Najpierw powstała konstrukcja zabezpieczająca fundamenty, do zbudowania której młodzieńcy zużyli łącznie 10 ton cegieł, betonu, drewna i żelaza. Kiedy już domowi nie groziło zawalenie, można było przystąpić do mozolnego wydobywania kamiennych elementów, które po ułożeniu pasowały do siebie niczym puzzle. Kiedy wydobyte zostały bloki z inskrypcją, stało się jasne, że skarb pod domem rodziny Gens to rzymski grobowiec. Łącznie w latach 1965-1967 wykopano 70 kamiennych elementów, ważących nierzadko ponad tonę każdy. Poszukiwacze dotarli 9 metrów w głąb ziemi. Każdy blok został skrupulatnie skatalogowany, a wykopaliska były też filmowane.

Przyszedł czas, aby ujawnić Muzeum znalezisko. Tym razem władze przemilczały wcześniejszy zakaz poszukiwań, a grobowiec Pobliciusa został udostępniony zwiedzającym. Przez dom braci Gens przewinęło się łącznie 15 000 osób chcących zobaczyć niezwykły obiekt, a młodzi ludzie z chęcią oprowadzali wycieczki i opowiadali o swoim skarbie.

Zgodnie z ówczesnym prawem, grobowiec należał do rodziny Gens, ponieważ został odnaleziony na posesji będącej jej własnością. Wiele instytucji z całego świata chciało odkupić obiekt, oferując spore sumy, jednak wolą braci było, aby pozostał on w Kolonii. Miasto zakupiło grobowiec Pobliciusa za pół miliona marek niemieckich. Od 1974 roku można go podziwiać w Römisch Germanisches Museum.

Josef Gens, dziś starszy pan, chętnie wraca do przygody swojej młodości, występując w radiu i telewizji. Napisał też książkę , w której twierdzi, że grobowiec został zrekonstruowany nie do końca prawidłowo. Zejście do piwnicy ponad pół wieku temu zapoczątkowało historię niezwykłych poszukiwań, których owoc można podziwiać do dzisiaj.

Autor: Agnieszka Mały
Źródła wykorzystane
  • Grobowiec Pobliciusa w Römisch Germanisches Museum w Kolonii - app.severinsviertel.info
  • Wykopaliska pod domem braci Gens - app.severinsviertel.info
  • Wydobyta nagrobna inskrypcja Pobliciusa – welt.de

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów