Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grobowiec rzymskiego legionisty Luciusa Pobliciusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grobowiec Pobliciusa w Römisch Germanisches Museum w Kolonii
Grobowiec Pobliciusa w Römisch Germanisches Museum w Kolonii | Zdjęcie: MrArifnajafov | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license

Grobowiec rzymskiego legionisty Luciusa Pobliciusa, zbudowany między 40 a 50 rokiem n.e. to jeden z najokazalszych eksponatów Römisch Germanisches Museum w Kolonii. Uważa się, że jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu na północ od Alp, a na uwagę zasługują jego bogate zdobienia: reliefy przedstawiające rzymskiego boga Pana i jego kapłanki, a także motywy roślinne. W górnej części grobowca znajduje się rzeźba samego Polbliciusa ubranego w togę – strój świadczący o przynależności do wyższych warstw społecznych.

Niesamowite odkrycie

Obiekt został odnaleziony w niezwykłych okolicznościach. Nieczęsto się zdarza, aby na coś podobnego natknąć się… pod własnym domem. Historia zaczęła się w 1965 roku w południowej części starówki Kolonii, kiedy dwudziestoparoletni bracia Josef i Heinz Gens zeszli do piwnicy, aby sprawdzić stan fundamentów przed planowaną rozbudową ich domu, częściowo zniszczonego podczas Drugiej Wojny Światowej. Badając podłoże, młodzi mężczyźni natrafili najpierw na średniowieczną studnię i elementy ceramiki. Zaintrygowani kopali głębiej, a ich oczom wkrótce ukazał się pierwszy kamienny blok, na którym zobaczyli postać rzymskiego bóstwa Pana. Zawiadomili o swoim odkryciu Römisch Germanisches Museum, jednak nie spotkali się z niczyim zainteresowaniem. Co więcej, zabroniono im kontynuowania wykopalisk.

Młodzieńcza ciekawość jednak zwyciężyła, a do braci dołączyli znajomi. Skompletowana została 7-osobowa ekipa i poszukiwania ruszyły pełną parą. Jako, że Josef Gens studiował budowę maszyn, a w grupie był również student architektury, doskonale przygotowano się do prac pod domem, w którym mieszkali niczego nieświadomi państwo Gens. Najpierw powstała konstrukcja zabezpieczająca fundamenty, do zbudowania której młodzieńcy zużyli łącznie 10 ton cegieł, betonu, drewna i żelaza. Kiedy już domowi nie groziło zawalenie, można było przystąpić do mozolnego wydobywania kamiennych elementów, które po ułożeniu pasowały do siebie niczym puzzle. Kiedy wydobyte zostały bloki z inskrypcją, stało się jasne, że skarb pod domem rodziny Gens to rzymski grobowiec. Łącznie w latach 1965-1967 wykopano 70 kamiennych elementów, ważących nierzadko ponad tonę każdy. Poszukiwacze dotarli 9 metrów w głąb ziemi. Każdy blok został skrupulatnie skatalogowany, a wykopaliska były też filmowane.

Przyszedł czas, aby ujawnić Muzeum znalezisko. Tym razem władze przemilczały wcześniejszy zakaz poszukiwań, a grobowiec Pobliciusa został udostępniony zwiedzającym. Przez dom braci Gens przewinęło się łącznie 15 000 osób chcących zobaczyć niezwykły obiekt, a młodzi ludzie z chęcią oprowadzali wycieczki i opowiadali o swoim skarbie.

Zgodnie z ówczesnym prawem, grobowiec należał do rodziny Gens, ponieważ został odnaleziony na posesji będącej jej własnością. Wiele instytucji z całego świata chciało odkupić obiekt, oferując spore sumy, jednak wolą braci było, aby pozostał on w Kolonii. Miasto zakupiło grobowiec Pobliciusa za pół miliona marek niemieckich. Od 1974 roku można go podziwiać w Römisch Germanisches Museum.

Josef Gens, dziś starszy pan, chętnie wraca do przygody swojej młodości, występując w radiu i telewizji. Napisał też książkę , w której twierdzi, że grobowiec został zrekonstruowany nie do końca prawidłowo. Zejście do piwnicy ponad pół wieku temu zapoczątkowało historię niezwykłych poszukiwań, których owoc można podziwiać do dzisiaj.

Autor: Agnieszka Mały
Źródła wykorzystane
  • Grobowiec Pobliciusa w Römisch Germanisches Museum w Kolonii - app.severinsviertel.info
  • Wykopaliska pod domem braci Gens - app.severinsviertel.info
  • Wydobyta nagrobna inskrypcja Pobliciusa – welt.de

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów