Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Inżynieria wodna Rzymian

Akwedukt w Segovii (Hiszpania)
Akwedukt w Segovii (Hiszpania)

Inżynieria wodna w Imperium Rzymskim stała na najwyższym poziomie. Sieć akweduktów dostarczała antycznemu Rzymowi w II wieku n.e., milion metrów sześciennych wody w ciągu doby. W niektórych miejscach teren koło akweduktów odwodniano, aby zapobiec skażeniu go przez wody gruntowe. 

W akweduktach kontrolowano jakość wody, a nawet obserwowano stan zdrowia ludności mieszkającej w ich pobliżu. W Rzymie bieżąca woda dostarczana była do publicznych łaźni, szaletów, fontann i willi wyżej usytuowanych obywateli Rzymu.

Źródła wykorzystane
  • Kowalski Krzysztof, Hydraulik - zawód stary jak świat, Rzeczpospolita

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów