Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Inżynieria wodna Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Akwedukt w Segovii (Hiszpania)
Akwedukt w Segovii (Hiszpania)

Inżynieria wodna w Imperium Rzymskim stała na najwyższym poziomie. Sieć akweduktów dostarczała antycznemu Rzymowi w II wieku n.e., milion metrów sześciennych wody w ciągu doby. W niektórych miejscach teren koło akweduktów odwodniano, aby zapobiec skażeniu go przez wody gruntowe. 

W akweduktach kontrolowano jakość wody, a nawet obserwowano stan zdrowia ludności mieszkającej w ich pobliżu. W Rzymie bieżąca woda dostarczana była do publicznych łaźni, szaletów, fontann i willi wyżej usytuowanych obywateli Rzymu.

Źródła wykorzystane
  • Kowalski Krzysztof, Hydraulik - zawód stary jak świat, Rzeczpospolita

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów