Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ironiczny Wespazjan

Wespazjan
Wespazjan | Zdjęcie: shakko | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Według Swetoniusza, Wespazjan niezwykle ironicznie odnosił się do praktyki ubóstwiania władców Rzymu. Podobno przeczuwając nadchodzącą śmierć miał powiedzieć: „Biada mi, sądzę, że już bogiem się staję” (vae, puto, deus fio).

Z kolei kiedy znajdował się już na łożu śmierci nagle wstał mówiąc: „Cesarz powinien umierać stojąc” (imperatorem stantem oportet mori).

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywot Wespazjana 23

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów