Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Islamscy fundamentaliści niszczą zabytki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

ISIS niszczy zabytki
ISIS niszczy zabytki

Islamscy fundamentaliści w Syrii odpowiadają za zniszczenie wielu antycznych zabytków, w tym bizantyjskich mozaik i grecko-rzymskich posągów. Czynią tak, gdyż ukazywanie ludzkich istot w sztuce jest niezgodne z ich wyznaniem. Uważa się, że niszczenie zabytków w Syrii jest większą katastrofą dla dziedzictwa kulturowego, niż wysadzenie w powietrze wielkiego posągu Buddy w Bamian (Afganistan) w 2001 roku. Wtedy także kierowano się pobudkami religijnymi.

W połowie stycznia 2014 roku członkowie Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze VI-wieczną mozaikę bizantyjską niedaleko miasta Raqqa nad Eufratem. Zniszczeniu uległy także płaskorzeźby wykonane w Shash Hamdan, rzymskie cmentarzysko w Aleppo, uszkodzono dwa kapitele w kolumnadzie na głównej rzymskiej ulicy Decumanus w Apamei oraz usunięto w tym mieście z podłoża rzymskie mozaiki. W wyniku walk zniszczeniu uległy także statuy z al-Qatora i wiele, wiele innych. Co gorsza obszar znajdujący się pod kontrolą Państwa Islamskiego zawiera dużą ilość zabytków, których los nie jest do końca jasny. Poważnym uszkodzeniom uległa także Palmira, starożytne miasto w środkowej Syrii (ok. 215 km na północny wschód od Damaszku), które służyło jako schronienie dla rebeliantów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów