Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak wyglądał Wezuwiusz w czasach starożytnych?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Widok na Wezuwiusza w Pompejach
Widok na Wezuwiusza w Pompejach | akg-images / Richard Purkiss

Widok na Wezuwiusza przez bramę w Palestra Samnitica, w Pompejach. Co warte podkreślenia, kiedyś góra nie była aż tak widoczna, jak jest teraz. Mieszkańcy Pompejów i Herkulanum malowali na freskach Wezuwiusza, choć wcale nie wiedzieli, jak dużym jest dla nich zagrożeniem1.

W starożytności jedyne, co było widoczne to szeroka i poszczerbiona podstawa krateru. Jak opisuje go Alberto Angela – miał kształt popielniczki z nieregularnymi krawędziami, z jedną stroną niższą od reszty. Coś na kształt obecnego Koloseum. Mieszkańcy Pompejów patrzyli na górę z południowego-wschodu, a więc znajdowali się przy tej niższej części wulkanu. Nie było więc, żadnej naturalnej bariery, która mogłaby zatrzymać palące lawiny popiołu i gazów, które potem w roku 79 n.e. runęły na miasto.

Tak więc kształt i wygląd góry nie mógł sugerować mieszkańcom, jakoby mieli mieszkać na „tykającej bombie”. Jedynymi realnymi sygnałami, jakie niepokoiły mieszkańców regionu, były ciągłe trzęsienia ziemi, które powodowane były przez napierającą i gromadzącą się lawę pod ziemią. Z tego też względu duża liczba osób opuściła miasta i wille w tym regionie, dzięki czemu liczba ofiar wybuchu nie była aż tak wielka.

Przypisy
  1. Pliniusz Młodszy, List do Tacyta, 1
Źródła wykorzystane
  • Alberto Angela, Pompeje. Trzy ostatnie dni, Warszawa 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów