Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak wyglądał Wezuwiusz w czasach starożytnych?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Widok na Wezuwiusza w Pompejach
Widok na Wezuwiusza w Pompejach | akg-images / Richard Purkiss

Widok na Wezuwiusza przez bramę w Palestra Samnitica, w Pompejach. Co warte podkreślenia, kiedyś góra nie była aż tak widoczna, jak jest teraz. Mieszkańcy Pompejów i Herkulanum malowali na freskach Wezuwiusza, choć wcale nie wiedzieli, jak dużym jest dla nich zagrożeniem1.

W starożytności jedyne, co było widoczne to szeroka i poszczerbiona podstawa krateru. Jak opisuje go Alberto Angela – miał kształt popielniczki z nieregularnymi krawędziami, z jedną stroną niższą od reszty. Coś na kształt obecnego Koloseum. Mieszkańcy Pompejów patrzyli na górę z południowego-wschodu, a więc znajdowali się przy tej niższej części wulkanu. Nie było więc, żadnej naturalnej bariery, która mogłaby zatrzymać palące lawiny popiołu i gazów, które potem w roku 79 n.e. runęły na miasto.

Tak więc kształt i wygląd góry nie mógł sugerować mieszkańcom, jakoby mieli mieszkać na „tykającej bombie”. Jedynymi realnymi sygnałami, jakie niepokoiły mieszkańców regionu, były ciągłe trzęsienia ziemi, które powodowane były przez napierającą i gromadzącą się lawę pod ziemią. Z tego też względu duża liczba osób opuściła miasta i wille w tym regionie, dzięki czemu liczba ofiar wybuchu nie była aż tak wielka.

Przypisy
  1. Pliniusz Młodszy, List do Tacyta, 1
Źródła wykorzystane
  • Alberto Angela, Pompeje. Trzy ostatnie dni, Warszawa 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów