Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak złapać małpę?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska małpka
Rzymska małpka

Elian Klaudiusz, rzymski pisarz i nauczyciel retoryki, który działał w czasach Septymiusza Sewera, zapisał że w Indiach jeśli małpa dostrzegła, że ktoś zakłada buta to ta papuguje zachowanie i robi dokładnie to samo. Myśliwi chcąc złapać zwierzę imali się podstępu.

Na ziemi kładli dziurawe buty wykonane z ołowiu, pod którymi z kolei robili pętelkę. Kiedy zwierzę chowało nogę do buta pętla zaciskała się i małpa nie miała już szansy uciec.

Źródła wykorzystane
  • Elian Klaudiusz, O właściwościach zwierząt, 17.25

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów