Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak złapać małpę?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska małpka
Rzymska małpka

Elian Klaudiusz, rzymski pisarz i nauczyciel retoryki, który działał w czasach Septymiusza Sewera, zapisał że w Indiach jeśli małpa dostrzegła, że ktoś zakłada buta to ta papuguje zachowanie i robi dokładnie to samo. Myśliwi chcąc złapać zwierzę imali się podstępu.

Na ziemi kładli dziurawe buty wykonane z ołowiu, pod którymi z kolei robili pętelkę. Kiedy zwierzę chowało nogę do buta pętla zaciskała się i małpa nie miała już szansy uciec.

Źródła wykorzystane
  • Elian Klaudiusz, O właściwościach zwierząt, 17.25

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów