Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Karakalla nie taki zły?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Karakalli z 215-217 roku n.e.
Popiersie Karakalli z 215-217 roku n.e.

Cesarz Karakalla panujący w latach 211-217 n.e. miał złą opinię wśród wywodzących się ze stanu senatorskiego historyków. Wspomina się, że po zabójstwie brata cesarz pozwolił rozpętać falę terroru wymierzonego przeciw stronnikom Gety, w wyniku czego śmierć poniosło do 20 tys. osób. Z pewnością jednak należy podkreślić, że syn odziedziczył po ojcu – Septymiuszu Sewerze talent dowódczy.

Począwszy od 213 roku n.e. Karakalla prowadził z powodzeniem kilka kampanii, najpierw pokonując germańskich Cennów i Alamanów. W następnym roku pokonał Daków nad dolnym Dunajem.

Źródła wykorzystane
  • Jonathan P. Roth, Rzymska sztuka wojenna, 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów