Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Konsulowie i ich śmieszne przydomki

Konsulowie i ich śmieszne przydomki
Konsulowie i ich śmieszne przydomki

Marek Emiliusz Lepidus, konsul na rok 137 p.n.e., był tak otyły, że wszelki ruch i wysiłek z czasem stały się dla niego wielkim problemem. W związku z jego warunkami fizycznymi i nieporadnością na polu bitwy nadano mu przydomek Porcina („Świnka”). 

Z kolei Publiusz Korneliusz Scypion Nazyka Serapion, konsul na rok 138 p.n.e., posiadał przydomek Serapio. Jego przydomek był złośliwym żartem przeciwnika politycznego Nazyki Gajusza Kuriatiusza, wynikającym z uderzającego podobieństwa arystokraty do sprzedawcy świń o imieniu Serapion.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów