Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Konsulowie i ich śmieszne przydomki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Konsulowie i ich śmieszne przydomki
Konsulowie i ich śmieszne przydomki

Marek Emiliusz Lepidus, konsul na rok 137 p.n.e., był tak otyły, że wszelki ruch i wysiłek z czasem stały się dla niego wielkim problemem. W związku z jego warunkami fizycznymi i nieporadnością na polu bitwy nadano mu przydomek Porcina („Świnka”). 

Z kolei Publiusz Korneliusz Scypion Nazyka Serapion, konsul na rok 138 p.n.e., posiadał przydomek Serapio. Jego przydomek był złośliwym żartem przeciwnika politycznego Nazyki Gajusza Kuriatiusza, wynikającym z uderzającego podobieństwa arystokraty do sprzedawcy świń o imieniu Serapion.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów