Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krótko o Hadrianie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hadrian
Hadrian

Publius Aelius Hadrianus urodził się w Rzymie w roku 76 n.e. Swoją późniejszą pozycję zawdzięczał wujowi (Trajan), który adoptował go po śmierci ojca. W ten sposób dał mu możliwość zdobywania doświadczenia oraz możliwość sprawowania władzy. Dzięki temu został cesarzem w 117 roku n.e. Sprawowanie władzy przez Hadriana kojarzy się zazwyczaj z rozkwitem kulturalnym i utrzymywaniem pokoju w państwie.

Hadrian doprowadził do licznych reform w starożytnym Rzymie. Zreformował m.in. administrację oraz dokonał kodyfikacji prawa. Powstał wówczas zbiór praw zwany edictum porpetuum (zbiór wcześniej obowiązujących praw). Cesarz Hadrian jest kojarzony także z prowadzeniem polityki obronnej i umacniania państwa. Za jego przyczyną powstały liczne umocnienia graniczne – np. tzw. Wał Hadriana, czyli umocnienia limesowe w Brytanii. Za jego czasów budowano także budowle o innych funkcjach. Były to np. grobowce i wille – budowle istotne dla rzymskiej kultury. Odbudował także zniszczony panteon. Był mecenasem sztuki. Szczególną uwagę poświęcał kulturze greckiej, co doprowadziło do rozpowszechniania się wzorców helleńskich.

Wał Hadriana

Władca był znany także ze swojego związku miłosnego z 30 lat młodszym Antinousem – greckim młodzieńcem. Towarzyszył on często cesarzowi w podróżach. Wybranek utopił się jednak w Nilu, po czym cesarz włączył go do kultu – dokonał deifikacji.

Cesarz Hadrian zmarł bezpotomnie w 138r. Wcześniej jednak adoptował Tytusa Aureliusza Antoniusza, który stał się jego następcą jako Antoninus Pius.

Autor: Kacper Wardowski
Źródła wykorzystane
  • Wielcy wodzowie, wyd. Horyzonty

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów