Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lex Annalis – uregulowanie cursus honorum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Grakchus wezwany przez senat, Pierre-Nicolas Brisset
Gajusz Grakchus wezwany przez senat, Pierre-Nicolas Brisset

Lex Annalis była ustawą, która w sposób zdecydowany regulowała kolejność sprawowania urzędów (cursus honorum) w republice rzymskiej. Co więcej, ustalała minimalny wiek, jaki musiał posiadać rzymski obywatel chcący się starać o kwesturę. Wymogiem było posiadanie 26 lat oraz odsłużenie 10-letniej służby wojskowej.

Zgodnie z jej zapisami obywatel zaczynający karierę polityka musiał wpierw starać się o kwesturę. Po dwóch latach przysługiwało mu prawo ubiegania się (opcjonalne) o edylat. Następnie były urzędy: pretora, konsula i cenzora.

Tak jak zostało wspomniane ustawa regulowała także kwestię, by po zakończeniu pełnienia funkcji kwestora odczekać dwa lata (biennium), zanim wystartowało się w kolejnych wyborach. Zasada ta jednak nie tyczyła się plebejuszy, którzy co roku mogli ubiegać się o kolejne urzędy.

Ustawa lex Annalis wprowadzona została przez trybuna ludowego Lucjusza Villiusa w 180 roku p.n.e. i była skutecznym mechanizmem ograniczenia samowoli i nadmiernie ambitnych nowych kandydatów do magistratury. W ten sposób starano się zmniejszyć liczbę kandydatów oraz zapobiec postępującej korupcji wyborczej (ambitus).

Co ciekawe, ustawa spełniała swoją rolę i był raczej rygorystycznie przestrzegana, aż do I wieku p.n.e.

Źródła wykorzystane
  • Ziółkowski Adam, Historia Rzymu, Poznań 2008

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów